A 2022-es országgyűlési választások előtti időszakban csak korlátozottan, a választások előtti kötelező, jogszabály szerinti kvóta erejéig engedte be a műsoraiba az ellenzéki pártok képviselőit a köztelevízió. Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter négy alatt is csupán öt percet kapott az M1 műsorában, hogy ismertethesse az általa képviselt pártok elképzeléseit. Az 5 perces megszólalás előtt és után Orbán Viktor szónoklatát ismételte többször is a csatorna.
A Fidesz-KDNP által tavaly ismét kétharmaddal megnyert választások után vita indult a kormánypárti oldalon a köztelevízió elfogultságáról, melyben – mint arról akkor a Media1.hu beszámolt – a kormánypárti Bencsik Gábor újságíró kifejtette, hogy „a magyar közszolgálati televízió politikai elfogultsága tarthatatlan. Egyszerűen képtelenség, hogy ellenzéki politikusok gyakorlatilag a lábukat nem tehetik be oda”. Később Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere is bírálta a közmédia elfogultságát.
Most épp beengednék az ellenzéki pártokat, csakhogy a pártok kikosarazzák az állami televíziót
A kialakult vitának annyi eredménye lett, hogy a közmédia a választások lecsengése óta látványosan hetente közzéteszi, mely ellenzéki párthoz milyen megkereséseket intéz.
4.462 meghívást küldtek ki a közmédia szerint, ebből 101 alkalommal mondtak igent az ellenzéki térfélről
A hirado.hu legutóbbi, két nappal ezelőtt, január 2-án publikált összeállításában a közmédia szándékai szerint 2022 52. hetéig összesíti az ilyen meghívásokat, ám a szövegben az szerepel, hogy „A 2022. április 3-i választásoktól 2022. november 30-ig folyamatosan hívtuk, kerestük a frakcióval rendelkező és nem rendelkező ellenzéki pártokat, volt baloldali miniszterelnököt, pártelnököket.” (Kiemelés tőlünk – Media1.) Az összesítés állítása szerint ezen (vagy december 31-ig, vagy november 30-ig tartó) időszak alatt összesen 4462 meghívást küldtek műsoraikba ellenzéki szereplőknek. Ezekből az állami média szerint 101 alkalommal elfogadták a meghívásukat, míg 4.361 esetben nem.
Az ellenzéki pártok korábban jellemzően bírálták azt, hogy nem szólaltatják meg őket a közmédia műsoraiban, nem kíváncsiak a véleményükre, most viszont – amennyiben valósak az állami média által közzétett információk – hívják őket, mégsem fogadják el ezen felkéréseket. Ezért arra kértük az ellenzék szereplőit, oldják fel ezt az ellentétet. A Media1 kérdéseket küldött az ellenzéki pártoknak.
A Demokratikus Koalíció (DK), az MSZP, az LMP és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt nem válaszolt a Media1 érdeklődésére, több párt, a Márki-Zay Péter nevével fémjelzett Mindenki Magyarországa Mozgalom, a Párbeszéd, a Jobbik, a Momentum, és a Jakab Péter nevével fémjelzett Nép Pártján azonban reagált.
MMM: Nem kaptunk megkeresést
Bár az MTVA azt állította, hogy Márki-Zayék 10 meghívást kaptak és ezt 2 esetben fogadták el, a korábbi közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt szervezete, a Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) sajtóosztálya lapunkkal azt közölte, hogy az említett időszakban az e célra fenntartott [email protected] e-mail címre nem érkezett semmilyen megkeresés, és magát Márki-Zayt sem keresték sem telefonon sem e-mailben.
Az MMM a témáról szóló hirado.hu-s cikk megjelenését követően e-mailt küldött az MTVA-nak, melyben kérték, küldjék meg, pontosan kit és mikor kerestek, erre azonban az MMM állítása szerint nem kaptak választ.
Egyúttal arról is tájékoztatták a közmédiát, hogy hivatalos megkeresésnek azt veszik, ha a már említett hivatalos e-mail címre érkezik a felkérés.
Visszakérdeztünk az MMM-nél, hogy ha nem kapják meg az MTVA felkéréseit, akkor a két elfogadott felkérés esetében hogyan értesültetek arról, ám erre a cikk megjelenésig nem kaptunk választ.
Párbeszéd: Megtévesztő az MTVA összesítése és a meghívások hiányosak
Karácsony Gergely főpolgármester pártja, a Párbeszéd megosztott lapunkkal egy hozzájuk befutó közmédiás felkérő e-mailt. A 2022. december 29-én Szabó Tímea országgyűlési képviselőnek az M1 „hírterületi kiemelt szerkesztője” által küldött „Ismételt Meghívás” tárggyal ellátott felkérésben nem szerepelnek konkrétumok, csak maga a felkérés ténye, valamint néhány vesszőhiba.
Sem az nem szerepel a levélben, hogy pontosan melyik műsorba, mely napra, hány órára hívják a politikust, sem azt nem jelölik, hogy milyen témakörről szeretnék őt megszólaltatni, a tematika kapcsán azt írják, hogy „jövőbeni terveiről” és a párt „aktuális ügyeiről” kérdeznék Szabót.

A Párbeszéd a jelenség kapcsán kiemelte a Media1-nek küldött válaszában, hogy
„az úgynevezett közmédia a 2022-es választási kampányban és azt megelőző időszakban egyszer sem hívta meg a Párbeszéd politikusait, hogy a magyar adófizetők pénzéből működő platformjain kifejthessék álláspontjukat; ez az állapot gyakorlatilag a 2018 és 2022 közötti parlamenti ciklusra is jellemző volt”.
Azt is megemlítette a párt, hogy a 2019-es főpolgármesteri kampányban a Párbeszéd társelnökét, Karácsony Gergelyt ellenzéki jelöltként egyáltalán nem, „csak azt követően hívták be az úgynevezett közmédiába, miután az M1-en naponta vendégeskedő Tarlós Istvánnal szemben megnyerte a választást”. (Az interjú egyébként kis híján botrányba fulladt, amiről itt írtunk.)
Az április 3-i választás után a Párbeszéd szerint a közmédia „uniformizált mailüzeneteket küld a Párbeszédnek, ugyanakkor az M1 feladója sem a megkeresés tárgyát nem jelöli meg, sem politikusaink titulusát nem találja el (egyszer sem)”. A párt azt is állítja, hogy többször ünnepeken, vasárnap 22:00 órakor, vagy Szenteste is kaptak ilyen levelet a közmédiától. A közmédia számairól úgy nyilatkozott a Media1-nek a Párbeszéd, hogy szerintük nehéz megállapítani, hogy valósak-e.
„A Párbeszéd részéről […] arra gondolunk: automata üzeneteiket kizárólag azért küldik, hogy újabb rovátkát húzzanak a hirado.hu oldalon megjelenő, megtévesztő összesítéshez.”
Momentum: 5/4 vs 698/8
A Momentum is kiemelte a Media1-nek küldött válaszában, hogy a közmédia látványosan csak az áprilisi választásokat követően kezdte el meghívni politikusaikat a műsoraiba.
„Az azóta eltelt időszakban szinte minden nap elküldik ugyanazt a sablon meghívást, azonban ezek a meghívások egyelőre csak 5 megjelenésre vonatkoztak. Ebből az ötből a Momentum négyet teljesített, az ötödiket csak azért nem, mert az közvetlenül az ünnepek előtt érkezett”
– írja a párt kommunikációs osztálya. Az MTVA ezzel szemben azt állítja, a Momentum 698 meghívást kapott, melyből 8-at fogadott el.
A Momentum emlékeztetett rá, hogy Tompos Márton országgyűlési képviselőjük felolvasta az M1-en annak a 13 kirúgott tanárnak a nevét, akiket Pintér Sándorék eltávolítottak az állásukból, a párt szerint ezzel megmutatták, hogy mivel is kellene foglalkoznia a közpénzmilliárdokból működő köztévének.
A párt jóslásba is bocsátkozott, amikor elmondták lapunknak, hogy arra számítanak, hogy a közmédia mind a 2024-es EP- és önkormányzati választások, mind a 2026-os országgyűlési választások előtti időszakban újra be fogja szüntetni az ellenzéki politikusok invitálását.
Jobbik: Csak akkor nem megyünk, ha a lejáratásunk a cél
A Jobbik elismerte a Media1-nek küldött reakciójában, hogy a választásokat követően valóban megszaporodtak a meghívások, azt a látszatot keltve, hogy kiegyensúlyozott tájékoztatást nyújtanak, azonban ezeknek a párt szerint vélhetően nem a hiteles tájékoztatás az elsődleges célja.
Ennek ellenére az elmúlt időszakban többször is eleget tettek a felkéréseknek, legutóbb december 28-án szerepelt a közmédia Ma reggel című reggeli műsorában Gyöngyösi Márton, a Jobbik elnöke. Szerintük a kiegyensúlyozott tájékoztatáshoz minden választópolgárnak joga van, így ők csak olyan esetekben utasítanak vissza médiaszereplést, ha annak célja „kifejezetten konzervatív közösségünk lejáratása vagy amennyiben az adott időpontban a kért politikusunk választókerületi vagy parlamenti elfoglaltsága miatt nem tud megjelenni” – írta a Jobbik. A párt által fent említett december 28-i pártelnöki szereplésnek azt a címet adta a Híradó és úgy is konferálták azt fel a beszélgetés előtt a hírfolyamukban, hogy „Szakértők szerint a szankciós politika megbukott, a Jobbik mégis újabbakat követel”.
Az MTVA a jobboldali ellenzéki párt esetében 694 meghívást hangoztat, melyből a közmédia állítása szerint tízet fogadott el a párt.
Nép Pártján Mozgalom: Nincs közmédia!
A Jakab Péter korábbi Jobbik-elnök által alapított mozgalom, a Nép Pártján is kap meghívásokat az MTVA-tól, a közmédia összesítése szerint ők 184 meghívást kaptak, amit egyszer sem fogadtak el. Jakab úgy reagált a Media1 megkeresésére, hogy álláspontja szerint Magyarországon jelenleg nincs közmédia, propaganda van, ahová ellenzéki politikus csak statisztának mehet.
„Ha nem így lenne, a választások előtt hívtak volna, nem utána. A Nép Pártján Mozgalom nem lesz a rezsim statisztája. A közmédiát vissza fogjuk foglalni a Fidesztől, ehhez azonban először a parlamentet kell visszafoglalni” – fogalmazott közleményében lapunknak írt válaszában a politikus.
A Media1-nek választ nem küldő ellenzéki politikai szervezetek nem éltek a lehetőséggel, hogy cáfolják a közmédia által közétett adatokat. Az MTVA velük kapcsolatban azt állítja, hogy
- a DK 604 meghívást kapott műsoraikba, de csak egy esetben fogadta azt el,
- az MSZP 1730 meghívást kapott, négy esetben fogadta azt el,
- az LMP 52 meghívást kapott, 28 esetben fogadta el,
- míg a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 12 ilyen meghívást kapott és két esetben fogadta el azt.
Frissítés, január 7.:
Válaszolt kérdéseinkre a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is, reakciójukról e különálló hírben számolunk be részletesen:
A kétfarkúak megfejteni vélik az MTVA ellenzéki meghívási matekját
Indul a DK TV – Vágó István is részt vesz az új, ellenzéki televízió munkájában
Az MTVA a sokat kritizált Aranybulla sorozatról: „sok pozitív visszajelzés érkezett”
További hírek érhetők el a Media1-en. Követhet minket Facebookon is.