„Továbbra sem vizsgálhatja a KESMA fúziót a GVH”
– ezzel a címmel adott ki sajtóközleményt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ma, szerdán, nem sokkal azután, hogy a GVH-t beperlő Szabad Pécs és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) bejelentette, hogy a Fővárosi Törvényszék nemrég meghozott ítéletével megsemmisítette a GVH által kiállított azon bizonyítványt, mely lehetővé tette, hogy a fideszes médiaholding, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) alá kerüljön 476 médiatermék, a bíróság szerint ugyanis nem jogszerűen állította ki a tanúsítványt a GVH.
A GVH közleményében azonban azt állítja, hogy a Fővárosi Törvényszék 2019 decemberében meghozott ítélete azt erősítette meg, hogy „a Gazdasági Versenyhivatalnak nem volt hatásköre a KESMA fúzió versenyjogi szempontú vizsgálatára.”
A GVH szerint a Fővárosi Törvényszék mindössze arra kötelezte a Hivatalt, hogy döntését más formában hozza meg, egy új eljárás keretében.

A Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány 2018. november 28-án jelentette be a Gazdasági Versenyhivatalnál, hogy megszerzi az Opus Press Zrt. (a Mediaworks anyavállalata), az Echo Hungária TV Zrt., a New Wave Media Group és a Magyar Idők Kiadó Kft. társasági részesedéseinek 100 százalékát. A kormány ezt követően, 2018. december 5-én kormányrendeletben a tranzakciót közérdekből nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősítette. Ennek alapján a Gazdasági Versenyhivatal hatásköre hiánya miatt hatósági bizonyítványt állított ki az összefonódásról 2018. december 6-án.
A GVH közleménye szerint az ezt követően indult perben a Fővárosi Törvényszék 105.K.700.376/2019/7. számú döntésében kimondta, hogy az adott esetben hatósági bizonyítvány kiadásának nem volt helye, ezért a hatóságnak ismételten le kell folytatnia az összefonódás-bejelentés elintézésével kapcsolatos eljárást, és a kialakított jogi álláspontjának megfelelő formában és tartalommal ellátva kell lezárnia. Mindemellett a Törvényszék rögzítette, hogy a kormányrendelettel nemzetstratégiai jelentőségűvé minősített összefonódás kivételt jelent a versenytörvény tárgyi hatálya alól, ilyen értelemben a GVH értelmezése szerint „nincs jelentősége annak, hogy az összefonódást már bejelentették: arra a kormányrendelet szabálya ugyanúgy alkalmazandó.”
A GVH jelezte: ezt követően a Gazdasági Versenyhivatal egy mai, 2020. január 29-én kelt végzésével az összefonódás-bejelentést hatáskörének hiánya miatt visszautasította.
Frissítés
A GVH mai, szerdai döntésére a TASZ és a Szabad Pécs úgy reagált, hogy akkor most várhatóan újra bíróság elé viszik a GVH-t, szerintük ugyanis alkotmánysértő volt a KESMA létrejötte, és az, hogy ezt ne lehetne megvizsgálni. A teljes reakció elérhető ITT.