Az alábbi szervezetek írták alá azt a héten postázott levelet, amellyel Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztost, az Európai Bizottság ügyvezető alelnökét sürgetik, hogy a Bizottság cselekedjen a magyarországi médiapiacba történő versenytorzító kormányzati lépések miatt:
- Alliance Internationale de Journalistes
- ARTICLE 19
- Association of European Journalists (AEJ)
- Committee to Protect Journalists
- European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
- European Federation of Journalists (EFJ)
- European Media Initiative
- Free Press Unlimited (FPU)
- Global Forum for Media Development (GFMD)
- Index on Censorship
- International Press Institute (IPI)
- OBC Transeuropa
- Reporters Without Borders (RSF)
- South East Europe Media Organisation (SEEMO)
- The Daphne Caruana Galizia Foundation
- Towarzystwo Dziennikarskie (Society of Journalists)
A levélről Jamie Wiseman, az IPI munkatársa tájékoztatta a Media1.hu-t. A dokumentum aláírói úgy vélik, hogy az Európai Bizottságnak már érdemben foglalkoznia kellett volna azokkal az évek óta az asztalán fekvő beadványokkal és aggályokkal, amelyek a magyarországi médiapiac torzulásaival kapcsolatosak.
Az aláíró szervezetek szerint a média- és reklámpiaci torzító intézkedések hozzájárultak ahhoz, hogy Közép-Európában folyamatosan romlik a médiapluralizmus, azaz a média sokszínűségének helyzete. Azt követelik, az Európai Bizottság indítson gyors vizsgálatot a még mindig függőben lévő, az állami támogatásokra vonatkozó panaszok ügyében.
Úgy vélik, a médiapiacba történő beavatkozás nem csak a magyarországi helyzet súlyosbodását okozza, hiszen ezzel is magyarázható, hogy Lengyelországban is folyamatos romlásnak indult a médiapiaci helyzet.
Ez pedig végeredményben a nyilvánosság helyzetén keresztül a demokrácia szempontjából is aggasztó következményekkel jár.
A levél aláírói nem először fordulnak az Európai Bizottsághoz, korábban tavaly szeptemberben is megtették, egyelőre nem sok eredménnyel. Emlékeztettek arra is, hogy a Mérték Médiaelemző Műhely nevű budapesti civil szervezet, másokkal együtt már több panaszbeadvánnyal élt több évvel ezelőtt az Európai Bizottságnál, de azóta sem történt érdemi előrelépés.
A levelet jegyző 16 nemzetközi szervezet úgy véli, egyelőre mit sem javult a helyzet Magyarországon, sőt tovább romlott a helyzet. Emlékeztettek arra, hogy időközben a Klubrádió is elnémult egyetlen rádiós frekvenciáján.
Uniós versenyjogi szempontból főleg azt tartják aggályosnak a levél aláírói, hogy az állami reklámpénzek elosztása aránytalanul történik, lényegében ezekkel versenyelőnybe kerülnek a kormányhoz közeli médiumok azokhoz képest, akik piaci alapon próbálnak fennmaradni.
A 16 szervezet által írt levél teljes tartalma angol nyelven ITT érhető el.
A napokban egyébként Varga Zoltán, a 24.hu-t is működtető Central Médiacsoport tulajdonosa a MEDIA for FREEDOM nevű nemzetközi médiakonferencián ugyancsak bírálta az Európai Uniót, amiért a Közép-európai Sajtó és Média Alapítványhoz (KESMA) tartozó médiumokhoz jelentős, milliárdos nagyságrendű állami reklámpénzek mennek, míg másokhoz alig pár tízmillió forint, már ha egyáltalán jut – Varga szerint ez az Európai Bizottság tétlenkedése miatt van így. A Ringier Axel Springer Media AG által szervezett, interneten lebonyolított nemzetközi médiakonferencián felszólalt Varga Judit magyar igazságügyi miniszter is, aki a tervezett Facebook-törvényt méltatta. Uniós részről Vera Jourová uniós biztos a média sokszínűségének jelentőségéről beszélt a konferencián. Hardy Mihály, a Klubrádió főszerkesztő-helyettese a rádiója megpróbáltatásairól számolt be a világ számos országából a konferenciába bekapcsolódó újságíróknak.
További híreket és cikkeket talál a Media1.hu-n! Követhet bennünket RSS, napi hírlevél, Facebook, vagy Twitter segítségével is!