Dr. Juhász Imre, az alapvető jogok biztosa

Az ombudsmanhoz került a közmédia-testület vitatott jelöltválasztása – Kollár Árpád kapcsolatainak vizsgálatát is kérik

Tényi István az alapvető jogok biztosához fordult a Független Közmédia Testület három médiaszakmai tagjelöltjének kiválasztása miatt. Beadványában az utólag ismertetett értékelési szempontokat, a nyilvánosságra nem hozott szavazatszámokat és hangfelvételt, valamint Kollár Árpád szakmai kapcsolatrendszerét kifogásolja. Eközben a Media1 megtudta: az Országgyűlés Művelődési Bizottsága mai, keddi ülésén elhalasztotta a Független Közmédia Testületbe jelölt személyek meghallgatását.

Az Alapvető Jogok Biztosához fordult ifj. Tényi István a Független Közmédia Testület (FKT) három médiaszakmai tagjelöltjének kiválasztása miatt. A közérdekű bejelentéseiről ismert Tényi azt kéri Juhász Imre ombudsmantól, hogy vizsgálja meg a jelöltválasztás során általa feltételezett alapjogi visszásságokat, és kezdeményezze az eljárás átláthatóságának helyreállítását.

Az augusztus 24-én kelt, a Media1-hez is eljutott közérdekű bejelentés közvetlenül hivatkozik a Media1 hétfőn megjelent részletes feltáró cikkére. Ebben bemutattuk, hogy a Közszolgálati Tanács a részletes értékelési szempontokat csak a jelentkezési határidő lejárta után ismertette, miközben az egyes jelöltek szavazatszámait, a teljes sorrendet és a meghallgatás hangfelvételét sem tették nyilvánossá a Közszolgálati Tanács internetes oldalán.

A Közszolgálati Tanács által kiválasztott három médiaszakmai tagjelölt Bayer Judit, Sükösd Miklós és Kollár Árpád. Tagságuk egyelőre nem végleges, jelölésükről az Országgyűlés Művelődési Bizottságának is döntenie kell, de a Media1 friss információi szerint a bizottság a mai, keddi ülésén a TISZA javaslatára úgy döntött, elhalasztja a meghallgatást.

Alapjogi visszásságokat sejt a bejelentő

Tényi István beadványa szerint a jelöltválasztás körülményei a jogbiztonságot, a tájékoztatáshoz és a közügyek megismeréséhez való jogot, az esélyegyenlőséget, valamint a közmédia intézményi függetlenségét is érinthetik.

A közérdekű bejelentés három fő kifogást fogalmaz meg:

  • a részletes értékelési és meghallgatási szempontokat csak a jelentkezési határidő lejárta után ismertették;
  • nem hozták nyilvánosságra az egyes jelöltek szavazatszámait, a teljes szavazási sorrendet és a meghallgatáson készített hangfelvételt;
  • a bejelentő szerint nem láthatók megfelelő garanciák a szakmai és intézményi kapcsolatokból eredő esetleges összeférhetetlenségi kockázatok kezelésére.

A három legtöbb szavazatot kapó jelölt személyét tehát nyilvánosságra hozták, a részletes szavazási eredmények azonban továbbra sem ismertek.

Tényi szerint az utólag ismertetett szempontok miatt a jelöltek a pályázati dokumentumaik elkészítésekor nem ismerhették teljes egészében azokat a követelményeket, amelyek alapján később összehasonlították őket. Álláspontja szerint ez felvetheti az esélyegyenlőség és a tisztességes eljárás sérelmét.

Kollár Árpád kapcsolatainak vizsgálatát is kéri

A beadvány külön kitér Kollár Árpád korábbi, a Media1 által megemlített pozícióira és szakmai kapcsolatrendszerére. Tényi azt kéri az ombudsmantól, hogy vizsgálja meg, ezek jelentettek-e bármilyen összeférhetetlenségi vagy intézményi kockázatot a kiválasztási eljárásban.

Mint azt a Media1 tegnapi cikkében részletesen bemutatta, Kollár 2021 elejétől 2024 végéig a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Szépirodalom Kollégiumának delegált tagja volt. Emellett a Tiszatáj Online szerkesztője és a Magyar Írószövetség választmányának tagja.

A Magyar Írószövetség elnöke Erős Kinga, aki a Közszolgálati Tanácsnak is tagja. A nyilvánosan hozzáférhető dokumentumokból nem derül ki egyértelműen, hogy a döntéshozóknak kellett-e nyilatkozniuk a jelöltekkel fennálló szakmai és intézményi kapcsolataikról, illetve alkalmaztak-e bármilyen kizárási szabályt.

Ezek a kapcsolatok önmagukban nem bizonyítanak összeférhetetlenséget, részrehajlást vagy szabálytalanságot. Arra sincs adat, hogy Kollár részt vett volna a Tiszatáj számára a saját NKA-megbízatásának 2024 végi lejárta után odaítélt támogatásokkal kapcsolatos döntésekben. A felmerülő kérdés az, hogy a kiválasztási eljárás tartalmazott-e megfelelő és nyilvánosan ellenőrizhető összeférhetetlenségi garanciákat.

A beadvány Radetzky András eredményére is kitér. Radetzkyt három médiaszakmai szervezet jelölte, de a titkos szavazáson nem került a három továbbított személy közé. Mivel az egyes szavazatszámokat és a teljes sorrendet nem közölték a Közszolgálati Tanács weboldalán, nem állapítható meg, pontosan milyen eredménnyel végzett.

Alkotmányos és európai normákra is hivatkozik

Tényi István a beadványban az Alaptörvény több rendelkezésére, köztük

  • a jogállamiság elvére;
  • a sajtószabadság és a közmédia függetlenségének követelményére;
  • a közérdekű adatok megismeréséhez való jogra;
  • az egyenlő bánásmód követelményére;
  • valamint a tisztességes hatósági eljáráshoz való jogra

is hivatkozik.

A bejelentő felidézi a jogbiztonságról és az eljárási szabályok előreláthatóságáról szóló alkotmánybírósági gyakorlatot, valamint az Európai Unió Alapjogi Chartáját, az Európai Médiaszabadság Rendeletet (EMFA) és az Európa Tanács közszolgálati médiával kapcsolatos ajánlásait.

Tényi értelmezése szerint ezekből az következik, hogy a közmédia irányító és felügyeleti szerveinek tagjait átlátható, nyitott, megkülönböztetéstől mentes és előzetesen meghatározott objektív szempontok alapján kell kiválasztani.

Három intézkedést kér az ombudsmantól

Tényi István azt kéri Juhász Imrétől, hogy

  1. vizsgálja meg a jelöltválasztás során a jogbiztonságot, az átláthatóságot és az esélyegyenlőséget érintő lehetséges visszásságokat;
  2. hívja fel az eljáró szerveket a szavazatok, a sorrend és a szempontrendszer nyilvánosságának helyreállítására;
  3. vizsgálja meg a jelöltek, különösen Kollár Árpád esetleges összeférhetetlenségi és intézményi kapcsolatait.

Korábban az Országgyűléshez is bejelentés érkezett

Ez már a második közérdekű bejelentés az FKT médiaszakmai tagjainak kiválasztásával kapcsolatban. Tényi István augusztus 18-án az Országgyűlés Művelődési Bizottságához fordult, miután hat jelentős médiaszakmai szervezet kifogásolta a kiválasztás több elemét.

A Magyar Lapkiadók Egyesülete, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete, az Önszabályozó Reklám Testület, a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete, a Magyar Reklámszövetség és a Repropress többek között a szavazásban részt vevők körét és a kiválasztási szempontrendszert bírálta. Később a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ), hetedikként szintén csatlakozott a Független Közmédia Testület tagjainak kiválasztásával kapcsolatos tiltakozókhoz.

Kovács Tibor, a Ringier Hungary korábbi ügyvezető igazgatója, a Repropress elnöke úgy fogalmazott, hogy a folyamat „hitelességi válságot” idézett elő. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége pedig hétfőn jogilag is kifogásolhatónak nevezte az eljárást.

A Közszolgálati Tanács augusztus 19-én választotta ki Bayer Juditot, Sükösd Miklóst és Kollár Árpádot. A három jelölt tagságáról még az Országgyűlés Művelődési Bizottságának is döntenie kell. Az ülésre ma, augusztus 25-án került sor, de ott az FKT-tagjelöltek személyére vonatkozó döntést, illetve a meghallgatást – a Media1 információi szerint –  a TISZA javaslatára elhalasztották.

Amennyiben az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala érdemi választ ad a bejelentésre, beszámolunk a fejleményekről.

Utólagos szabályok és titkos eredmények a közmédia-testület jelöltjei körül – Kollár Árpád NKA-s kapcsolatai is kérdéseket vetnek fel

Tiltakozik a MÚOSZ: jogilag kifogásolhatónak tartják a közmédia új testületének kiválasztását

A Mi Hazánk a Hitler-videót is készítő cég tulajdonosát jelöli a Független Közmédia Testületbe

A KDNP a hírhamisító Papp Dániel emberét, Martí Zoltánt és a volt TV2-s Pindroch Ferenc médiavállalkozót jelöli a médiatestületekbe

A Fidesz Siklósi Beatrixot jelöli a Független Közmédia Testületbe

Media1-exkluzív: Őket választották ki a közmédia új tulajdonosi testületébe – még borulhat a névsor

 

Még több hír érhető el a Media1-en. Megtalálhat minket Facebookon is. Feliratkozhat napi hírlevelünkre is.
Borító: Dr. Juhász Imre, alapvető jogok biztosa

Ne maradjon le a híreinkről, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

Mielőtt távozna...

Kérje ingyenesen napi hírlevelünket és naponta elküldjük e-mail fiókjába a legfrissebb híreinket!

Sütibeállítások