Orbán Viktor vs Klubrádió

Orbán Viktor pert nyert a Klubrádió ellen – a médiaszolgáltató fellebbez az ítélet ellen

A Fővárosi Törvényszék egyelőre szóban kihirdetett pénteki, elsőfokú ítélete szerint a Klubrádió nem tudta bizonyítani, hogy amit Hans Reisch, a SPAR vezérigazgatója állított a Lebensmittel Zeitung című lapban Orbán Viktorról és oligarcháiról, az valós, ezért helyreigazítást kell közölniük az élelmiszerlánc vezérigazgatójának nyilatkozatának leszemlézése miatt. Stock Richárd, a Klubrádió vezérigazgatója a Media1-nek elmondta: bizonyításra a gyorsított eljárásban gyakorlatilag esélyük sem volt, hiszen egy külföldi személy egy külföldi lapnak adott nyilatkozatáról van szó. Fellebbeznek az ítélet ellen, és ha szükséges, akár nemzetközi fórumokra is elviszik az ügyet, mivel a sajtó ellehetetlenülése lenne, ha nem szemlézhetne le külföldi lapokat a magyar kormányfővel kapcsolatban. Orbán egyébként több más szerkesztőséget is perbe citált, beleértve a barátjához, Mészáros Lőrinchez közeli portálokat is.

A Media1 írta meg elsőként a napokban, hogy Orbán Viktor miniszterelnök magánszemélyként tömegesen sajtópereket indított magyarországi sajtótermékek ellen. Az ügyben a kormányfő jogi képviseletét egy Tuzson Bencéhez köthető ügyvédi iroda látja el a bíróságon. A bírósági per azért is érdekes, hiszen a kormányfő általában nem szokott pereket indítani, most azonban kivételt tett.

A Fővárosi Törvényszék ugyan egy hete nem válaszol a Media1 érdeklődésére, hogy a kormányfő pontosan mely médiumok ellen indított pereket, sőt még arra sem kaptunk választ tőlük, hogy mikor lesznek az egyébként nyilvános bírósági tárgyalások, miközben a tárgyaláson a sajtó érdeklődő munkatársainak is joga lenne részt venni, de szerkesztőségi és más forrásaink igazolták, hogy Orbán biztosan beperelte a 24.hu-t, a Klubrádiót, a Hírklikket, a 444.hu-t, az Index.hu-t és Economx.hu-t– sőt nem zárható ki, hogy akár további lapokat is perel a kormányfő. Ezeket a pereket külön-külön folytatja le a bíróság.

Orbáni revans a magyar lapokon a külföldi sajtóban a SPAR vezérétől megjelentek szemléje miatt

A miniszterelnöknek azokkal a sajtószemlékkel támadt problémája, amelyek arról szóltak, hogy átalakította működését és Svájcba menekítette magyarországi vagyona egy részét az osztrák tulajdonú SPAR üzletlánc, amelynek vezérigazgatója, Hans Reisch azt állította a Lebensmittel Zeitung című lapban, hogy ezzel a lépéssel akarnak védekezni az ellen, hogy Orbán Viktor oligarchái megszerezzék a magyar piacon második legerősebb élelmiszerkereskedelmi céget.

SPAR
SPAR üzlet Nyíregyházán. Fotó: depositphotos.com

A SPAR-vezér a Lebensmittel Zeitungban megjelent cikk szerint azt mondta, hogy megkeresést kapott, hogy engedje meg Orbán Viktor egyik rokonának, hogy befektessen a magyarországi leányvállalatba. Orbán Viktor szerint ez valótlan, ezért sajtópert indított a közlést átvevő magyar médiumok ellen helyreigazítást követelve. A lapban hírbe hozott rokon, Tiborcz István (Orbán Viktor veje) is közölte, hogy nem igaz, amit a SPAR-főnök állít.

Érdekesség, hogy az osztrák lapban megjelentekről Magyarországon elsők között a Mészáros Lőrinc-közeli Indamediához tartozó Economx számolt be, majd részben ezt vették át a szintén perbe vont médiumok.

Orbán Viktor vs Klubrádió 1:0

A friss fejlemény, hogy az egyik perelt médium, a Klubrádió esetében azonnal meg is született az ítélet a pénteki bírósági tárgyalás után a Fővárosi Törvényszéken, amit egyelőre szóban hirdettek ki. Stock Richárd, a Klubrádió vezérigazgatója hétfőn a Media1 érdeklődésére elmondta, hogy a bíróság a felperes, Orbán Viktor kérelmének helyt adott, helyreigazításra kötelezte a médiaszolgáltatót első fokú, nem jogerős ítéletében.

Stock Richárd hangsúlyozta: a Klubrádió fellebbezéssel kíván élni, a Fővárosi Ítélőtáblához fordulnak, illetve ha szükséges, harmadfokra, a Kúriára is elmennek a későbbiekben, vagy akár indokolt esetben  az Alkotmánybíróságra és végül európai jogi fórumokhoz is elviszik az ügyet, ugyanis ha ez az ítélet lépne hatályba, az jelentős mértékben ellehetetlenítené a sajtó szabadság működését a továbbiakra. Az a helyzet állt elő, hogy a Klubrádiót jogszabály kötelezi arra, hogy beszámoljon a közérdeklődésre számot tartó hírekről, márpedig ha valami, akkor az biztosan hír, ha a SPAR vezérigazgatója azt állítja, hogy megkeresték, hogy adja el az érdekeltségét Orbán Viktor köreinek, ezért azt szemlézniük kellett. Az állítás még akkor is hírt érdemel, ha egyébként esetleg nem igaz, mert hírt érdemel az, hogy mivel vádolják a kormányfőt külföldön ilyen kaliberű emberek. Stock egyébként úgy érzi, hogy eljárástechnikai okokból is nehéz helyzetbe hozta őket az Orbán által indított per, ugyanis a bírósági idézés kézbesítése és a tárgyalás napja között mindössze pár nap telik el (ennyi a tárgyalási időköz a sajtóperek esetében), és mivel egy külföldi lapban megjelent és külföldön élő személy által adott nyilatkozatból idéztek szemléjükben, nekik esélyük sincs arra, hogy a nyilatkozót a gyorsított bírósági eljárásba tanúként magukkal vigyék és feltehessék a kérdést azt, hogy mi alapján tette meg a kijelentéseit, igazolja azokat.

Szinte lehetetlen a bizonyítás

A sajtóperek olyan gyorsított bírósági eljárások, hogy rögtön az első tárgyalásra minden bizonyítékot és tanút magukkal kell vinnie a beperelt médiumnak, ha erre nem kerül sor, el is vesztik a pert a perelt médiumok. A bírósági idézés és a tárgyalás napja között eltelt alig pár nap alatt így a klubrádiósoknak esélyük sem volt, hogy kapcsolatba tudjanak lépni a leszemlézett Lebensmittel Zeitungnak nyilatkozó Hans Reisch-sel, a Spar vezérigazgatójával, pláne hogy valamilyen módon be is tudjanak idézni a bíróságra egy ilyen kaliberű személyt.

Stock szerint egy külföldön élő személyt beidézni egy sajtóperbe amúgy sem kivitelezhető az eljárás gyorsított jellege miatt, tehát a magyarországi bizonyítás a külföldről átvett tartalom esetében igencsak nehézkes, szinte lehetetlen.

A vezérigazgató hozzátette, hogy volt már egy másik, nagyon hasonló perük, ahol a bíróság egy másik felperes vonatkozásában már egyszer ítéletbe foglalta azt, hogy ilyenkor egy ilyen külföldi közlés esetén elegendő, hogy ha a magyarországi médiafogyasztók számára arról beszámoló sajtószerv pontosan közli az eredeti közlést.

A vezérigazgató szerint ha az adott magyarországi közszereplőnek az eredeti közléssel van problémája, akkor az azt közlő sajtószervet kellene perelnie az adott országban, nem pedig a magyar lapokat, amelyek utánközlést végeznek. Stock szerint nem fair, hogy nekik kell tartaniuk a hátukat a SPAR-vezér kijelentései miatt, ráadásul beszámoltak arról is, hogy Orbán Viktor veje, Tiborcz István a Spar-vezér állításait valótlannak minősítette.

A magyar médiumok elleni tömeges perekkel Stock szerint Orbán megpróbálja korlátozni az adott médiumok szabad működését.

Az ügy(ek) további alakulásáról a Media1 természetesen beszámol még.

Az ügy előzményeiről itt találják korábbi cikkünket.

Frissítés 2024.05.07

Kiderült, a Mészáros Lőrinc közeli Economx titokban győzni tudott Orbán ellen a Fővárosi Törvényszéken

Újabb ítélet a SPAR-ügyben! Kiderítettük, hogy Orbán Viktor a sajtó elől eltitkolt időpontban megtartott hétfői tárgyaláson, tehát gyakorlatilag titokban pert vesztett a Mészáros Lőrinc-közeli Economx hírportál ellen, pedig a SPAR-vezér hasonló közléseit közlő Klubrádió esetében pont fordítva történt és a rádió vesztett pert a kormányfő ellen. Az ügy újabb részleteiről itt olvashatnak.

Orbán Viktor pert vesztett a Mészáros Lőrinc-közeli Economx hírportál ellen

Frissítés 2024.05.10.

A Media1 megtudta, hogy Orbán fent a felsoroltakon túl további médiumokat is beperelt. Ilyen a Magyar Narancs, a Pécsi Stop és az RTL is. A Fővárosi Törvényszéken eközben tovább folytatódik az abszurd titkolózás, és már azt sem hajlandók elárulni, mikor kerül sor például az Orbán vs RTL per nyilvános tárgyalására – erről különálló, újabb részletes cikkünkben olvashatnak.

Orbán az RTL-t is beperelte – a bíróság „atomtitokként” kezeli a nyilvános tárgyalás időpontját

Orbán Viktor beperelt egy csomó szerkesztőséget

Szibériai börtönben ülő orosz ellenzéki publicista kapta a Pulitzer-díjat

Sztrájkol a közmédia a kormányzati befolyásolás miatt Olaszországban

„Ha fizetek, akkor ne b*sztass!” – hangfelvételen, ahogy Eger polgármestere a helyi sajtóról tárgyal

Kritikus a magyar médiahelyzettel kapcsolatban az amerikai külügyminisztérium éves jelentése

Még több hír érhető el a Media1-en. Megtalálhat minket Facebookon is. Feliratkozhat napi hírlevelünkre is.
Borító: Media1-montázs. Fotó: Depositphotos.com, Klubrádió-logó, Orbán Viktor / Facebook. Ladányi András, Szalay Dániel

Ne maradjon le a híreinkről, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

Mielőtt távozna...

Kérje ingyenesen napi hírlevelünket és naponta elküldjük e-mail fiókjába a legfrissebb híreinket!

Adatvédelmi beállítások