„A média sokszínűsége érvényesül Magyarországon, minden vélemény megjelenik a nyilvánosságban, a kormány nem kíván szerkesztőségek munkájába beleszólni”
– ezt válaszolta a 444.hu tudósítása szerint hétfőn Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára, amikor a jobbikos Brenner Koloman a hétfői parlamenti felszólalásában szóba hozta a közmédiából kiszivárgott hangfelvételek kapcsán a múlt héten kirobbant botrányt.
Orbán Balázs azt is mondta, szerinte ellenzékiek „randalíroztak a közmédiánál”, mert szerintük csak az beszélhet szabadon, aki velük egyetért, mindenki másnak kuss a neve.
A jobbikos képviselő felszólalása itt nézhető vissza.
Mint arról mi is beszámoltunk, a múlt héten olyan hangfelvételek jelentek meg a Szabad Európa internetes oldalán, amelyeken az hallható, hogy Bende Balázs, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezető szerkesztője egy értekezleten arról beszél a közmédia munkatársainak:
„Biztos vagyok benne, hogy senkit nem ér váratlanul, ha azt mondom, hogy ebben az intézményben…nem az ellenzéki összefogást támogatják. Ha ez a kijelentés valakit váratlanul ér, az most menjen haza.”
Kiderült az is, hogy a közmédiában utasításba adták, hogy bizonyos, a kormány által kedvelt témákkal kiemelten kell foglalkozni: ilyen volt például a migránsok ügye. Akinek ez nem tetszett, azt Németh Zsolt hírigazgatóhoz küldték, hogy adja be a felmondását.
A közmédiában nyíltan kimondták azt is:
„Aki be van osztva, rá kerülhet a sor, hogy a megfelelő narratíva, megfelelő módszer és irányvonal mentén anyagot kell írnia.”
A történtek után a Párbeszéd rendőrségi feljelentést tett és a médiahatóság fellépését követelte. A MÚOSZ súlyos szankciókat követelt és normális hírszolgáltatást. A Közszolgálati Kuratórium három tagja is vizsgálatot követel.
Magyarország tavalyig 64 helyet zuhant a Fidesz-kormány 2010-es létrejötte óta az RSF nemzetközi médiaszabadság-indexében. Az Európai Unió tagállamai között csak Bulgáriában rosszabb a médiaszabadság helyzete mint Magyarországon. A közmédiát évek óta bírálatok érik, amiért a kormány szócsöveként működik és gyakoriak az intézmény műsoraiban a hírmanipulációk és az elhallgatott hírek.
Az MTVA jövőre közel 118 milliárd forint körüli összegből gazdálkodhat.
Múlt héten közmédiás források maffiához hasonlították az intézmény működését.
További híreket és cikkeket talál a Media1-en! Feliratkozhat a Media1 hírlevelére és az RSS-csatornánkra, valamint követhet bennünket a Facebookon is, hogy garantáltan ne maradjon le a tartalmainkról!