Nem sokkal azután, hogy Liszkay Gábor, a Mediaworks elnök-vezérigazgatója a négynapos húsvéti ünnep kezdete előtt pár órával tegnap egy közleményben bejelentette, hogy távozik a félezer médiatermékkel rendelkező (például a HírTV-t, a Karc FM-et, az Origót, a Figyelőt, a Ripostot, a Lokált, a Borsot, Magyarország összes megyei napilapját, továbbá a Magyar Nemzetet, a Nemzeti Sportot, a Világgazdaságot, a FourFourTwo-t és a Képes Sportot, de egyebek mellett még a Bravo magazint is tulajdonló) médiaóriás éléről, az egyébként 2018-ban Liszkay Gábor balatoni nyaralójában Liszkay által létrehozott Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) honlapján is megjelent egy közlemény a témáról.
A közleményben a KESMA kuratóriuma köszönetét fejezte ki Liszkay Gábornak „az elmúlt 30 évben a magyar konzervatív médiáért végzett munkájáért, különösképpen kiemelve az utóbbi időszakban a Mediaworks Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatójaként kifejtett tevékenységéért”.

Fotó: mediaworks.hu
A KESMA kuratóriuma úgy véli:
„Liszkay Gábornak elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a rendszerváltást követő években Magyarországon egyáltalán beszélhettünk polgári, nemzeti elkötelezettségű sajtóról: részese és vezetője azoknak, akik lerakták a jobboldali média alapjait”.
A Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány kuratóriuma ezután az alapítvány alapító okiratából idéz:
„Hisszük, hogy a nemzeti, keresztény értékeinket közösen vallva és a mai kor eszközeivel felvértezve a jelenlegi és az előttünk álló évtizedek kérdéseire nemzeti alapon önálló válaszokat adhatunk”.
Elévülhetetlen érdemek, „minőségi, objektív és értékközpontú tájékoztatás”
A KESMA szerint Liszkay
„a Mediaworks elnök-vezérigazgatójaként ezen céloktól vezéreltetve korszakalkotó szerepet vállalt abban is, hogy a magyar sajtó- és médiapiac kiegyensúlyozottabb lett, egyúttal az Alapítvány által tulajdonolt sajtótermékek és médiaszolgáltatások minőségi, objektív és értékközpontú tájékoztatást nyújtanak. Irányításával az Alapítványhoz tartozó cégek fúziója sikeresen lezárult, melynek köszönhetően megszilárdult a médiacsoport kiemelkedő hazai pozíciója.”
Az alapítvány kuratóriumának közleménye ezután azzal zárul, hogy a céljuk ezután is közös marad,
„hiszen bárhol is legyünk, dolgozzunk, tudjuk, hogy »együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség«”.

„Minőségi, objektív” tájékoztatás vs rendszereres hírmanipulációk
A miniszterelnök médiaügyekkel foglalkozó bizalmasa csütörtökön arra hivatkozva mondott le április 15-i hatállyal a Mediaworks elnök-vezérigazgatói tisztségéről, hogy úgy érzi, a rá bízott munkát elvégezte.
Liszkay 2016 óta vezette a Mediaworks Hungary-t. Azután bízták meg a feladattal, hogy a különböző bűncselekményekért elítélt Henrich Pecina osztrák nagyvállalkozótól Mészáros Lőrinchez, Orbán Viktor felcsúti barátjához került a médiavállalat alig pár nappal a Népszabadság bezárása után. A felcsúti gázszerelőből lett milliárdos nagyvállalkozó ezután 2018-ban, több milliárd forintnyi összeg befektetését követően odaajándékozta a médiavállalatot a Liszkay nyaralójában létrehozott KESMA-nak, amikor több médiavállalkozó egyszerre ugyancsak médiavállalatokat „ajándékozott” a Fidesz-közeli médiaalapítványnak.
Bár a KESMA közleménye a tegnapi napon a lemondását bejelentő Liszkayt a minőségi, objektív és értékközpontú tájékoztatás megszilárdítójaként emlegeti, valójában Liszkay irányítása alatt a Mediaworks termékeinek jelentős része egyértelműen pártpolitikai céljainak alárendelve, a Fidesz propagandakiadványaiként működtek. A Mediaworks termékei egy részénél rendszeressé váltak a hírhamisítások, hírmanipulációk. Erre jellemző, hogy a Fővárosi Törvényszék közlése szerint a KESMA/Mediaworks alá tartozó Origo vesztette 2019-ben a legtöbb sajtópert.
Ahogy tegnapi Liszkay búcsúközleményében, úgy az őt méltató KESMA közleményében arról nem esik szó, ki veszi át Liszkay Gábor helyét a fideszes médiaholding élén.
Liszkay Gábor a legbefolyásosabb hazai médiavezetők toplistáján legutóbb (tavaly) a 2. helyen szerepelt.
További hírek olvashatók a Media1.hu-n!