Magyar Péter az Európai Bizottság brüsszeli épületénél, a CPJ és a sajtószabadság témájú illusztráció elemeivel

Nemzetközi újságírószervezet sürgeti: vonják be a független magyar újságírókat a médiaszabadság helyreállításába

A CPJ arra kéri az EU-tagállamokat, hogy támogassák a magyar médiaszabadság helyreállítását, vonják be a folyamatba a független magyar újságírókat és kérjenek számon konkrét reformokat Magyar Péter kormányán.

A Committee to Protect Journalists (CPJ / Újságírók Védelmével Foglalkozó Bizottság) arra szólította fel az Európai Unió tagállamait, hogy támogassák a magyar médiaszabadság és médiapluralizmus helyreállítását célzó reformokat, és vonják be érdemben a folyamatba a független magyar újságírókat is.

Az amerikai központú nemzetközi sajtószabadság-védő szervezet a június 16-i, magyar tisztviselőkkel tervezett uniós egyeztetés előtt juttatta el a Media1.hu számára az állásfoglalását. A CPJ szerint az EU-tagállamoknak arra kell ösztönözniük Magyar Péter miniszterelnök új kormányát, hogy a magyar médiarendszer átalakítását teljes mértékben az uniós joggal és ajánlásokkal összhangban hajtsa végre.

A szervezet szerint a független magyar újságírói közösséggel együtt kell dolgozni azért, hogy Magyarországon kedvezőbb környezet jöjjön létre a sajtó számára.

A CPJ emlékeztetett: Magyar Péter TISZA Pártja megnyerte az áprilisi választásokat, ezzel 16 év után leváltotta Orbán Viktor és a Fidesz kormányát, az új kabinet pedig vállalta a Brüsszel által megkövetelt jogállamisági reformokat az EU-s források felszabadítása érdekében.

A CPJ szerint most a médiaszabadság és a médiapluralizmus megerősítését is kiemelt ügyként kell kezelni.

Tom Gibson, a CPJ európai uniós ügyekkel foglalkozó érdekképviseleti igazgatóhelyettese úgy fogalmazott: Orbán Viktor kormányzása alatt a magyar médiakörnyezet „bekebelezése” a sajtó jelentős részét gyakorlatilag a Fidesz propagandaszócsövévé tette.

„Ez korlátozta a magyar állampolgárok információhoz való hozzáférését, súlyosan aláásta a magyar demokráciát, és az Európai Unió intézményeinek működésére is negatív hatással volt. A jelentős politikai változás pillanatában Magyarországnak lehetősége van nemcsak a károk helyreállítására, hanem arra is, hogy hatékony reformok esetén a sajtószabadság európai mintájává váljon”

– mondta Gibson.

Tom Gibson, a CPJ európai uniós ügyekkel foglalkozó érdekképviseleti igazgatóhelyettese
Tom Gibson, a CPJ európai uniós ügyekkel foglalkozó érdekképviseleti igazgatóhelyettese

A szervezet szerint a jövő heti uniós egyeztetésen a tagállamoknak rá kell kérdezniük a tervezett jogszabályi reformokra, valamint az esetleges nem jogalkotási intézkedésekre is. A CPJ külön kiemelte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot és a Médiatanácsot, a közszolgálati médiát, az állami Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alapot, vagyis az MTVA-t, továbbá az állami hirdetések rendszerét, a médiatulajdonosi átláthatóságot és a piaci koncentráció korlátozását.

A CPJ szerint az EU-tagállamoknak azt is meg kell kérdezniük, miként vonják be érdemben a médiát és a civil társadalmat a jogalkotási konzultációkba.

Rengeteg problémás, helyreállítandó területet azonosítottak

A szervezet emlékeztetett arra is, hogy az Európai Unió az elmúlt években több médiaszabadsággal kapcsolatos reformot fogadott el. Ezek közé tartozik az Európai Médiaszabadság Rendelet, az úgynevezett EMFA (European Media Freedom Act), amelynek célja a média politikai bekebelezésének korlátozása, valamint a SLAPP-eljárások elleni irányelv, amely a közéleti szereplőket és újságírókat elhallgattatni próbáló, zaklató jellegű perek visszaszorítását célozza. A CPJ emellett az újságírók biztonságáról szóló uniós ajánlást is megemlítette.

A közlemény szerint az EMFA több olyan problémára is választ próbál adni, amely az Orbán-korszak magyar médiarendszerét jellemezte: a független újságírók gazdasági ellehetetlenítésére, a kormánybarát narratívák sajtóbeli túlsúlyára, a szerkesztőségi függetlenség sérülésére, a közszolgálati média függetlenségének hiányára, valamint az állami reklámköltések és a médiatulajdonlás átláthatatlanságára.

Tom Gibson szerint az uniós jogszabályoknak és ajánlásoknak most hozzá kell járulniuk ahhoz, hogy Magyarországon ambiciózus nemzeti párbeszéd induljon a médiaszabadságról. Ugyanakkor hozzátette: a reformfolyamat várhatóan időt vesz igénybe, és szoros ellenőrzést igényel majd az Európai Bizottság és az Európai Parlament részéről.

A CPJ állásfoglalásának egyik hangsúlyos eleme, hogy a független magyar újságírók éveken át jelentős pszichológiai és pénzügyi nyomás alatt dolgoztak, ezért a szervezet szerint őket nemcsak támogatni kell, hanem érdemben be is kell vonni a magyar médiaszabadság helyreállításáról szóló folyamatokba.

A szervezet arra kéri az Európai Bizottság vezetőit, hogy aktívan támogassák a független magyar újságírókat, adjanak nekik láthatóságot Brüsszelben, és vonják be őket a jogállamisági folyamatokba, például országmissziók, szakmai egyeztetések és nyilvános események keretében.

„Brüsszel tartozik annyival a független magyar újságírói közösségnek, hogy most velük vállvetve dolgozzon egy kedvezőbb hazai környezet megteremtésén”

– fogalmazott Gibson.

Kémszoftverek újságírók ellen, jogállamisági problémák

A CPJ a Pegasus-ügyre és más kémszoftveres megfigyelési ügyekre is utalt. A szervezet szerint az Orbán-kormányzat által alkalmazott kémszoftveres megfigyelések súlyosan aláásták az oknyomozó újságírók képességét arra, hogy megvédjék forrásaikat. A magyar hatóságok korábban azt állították, hogy az ilyen eszközöket nemzetbiztonsági okokból, jogszerűen vetették be.

A közlemény felidézte az Európai Parlament korábbi PEGA bizottságának ajánlásait is. A kémszoftverek uniós tagállamokban történt használatát vizsgáló testület korábban azt javasolta, hogy Magyarország erősítse meg a bírói kontrollt, biztosítson jogorvoslatot az áldozatoknak, és tartsa tiszteletben az Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi döntéseit.

Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága októberben Magyarországra látogat, hogy értékelje a jogállamisági előrehaladást. A CPJ szerint a bizottságnak ismét nyilvánosan sürgetnie kellene, hogy a PEGA bizottság ajánlásainak végrehajtása politikai prioritássá váljon.

A június 16-i ülésen az Általános Ügyek Tanácsa Magyarország jogállamisági helyzetéről és a 7. cikk szerinti eljárásról tárgyal majd. A 7. cikk szerinti eljárást 2018. szeptember 12-én indította el az Európai Parlament Magyarországgal szemben súlyos jogállamisági aggályok miatt. Az eljárás továbbra is nyitva van, az Európai Parlament pedig a CPJ szerint továbbra is figyelemmel kíséri az új magyar kormány vállalásait.

A CPJ már az áprilisi magyarországi választások előtt is felszólította a jelölteket, hogy vállaljanak kötelezettséget a sajtószabadság helyreállítását szolgáló tíz kulcsfontosságú lépés megtételére.

Kapcsolódó cikkeink:

Magyar Péter nagy bejelentést tett a közmédia átalakításáról: törvényjavaslatot nyújtanak be a jövő héten

Tarr Zoltán Grósz Juditot, az RTL volt vezérigazgató-helyettesét bízta meg a közmédia átalakításával

Tarr Zoltán bejelentette: országos párbeszéd indul a közmédia jövőjéről

 

A CPJ 10 pontban üzent a következő kormánynak – így állítanák helyre a sajtószabadságot Magyarországon

MÚOSZ: Az autokrata rendszer leváltásával új esélyt kapott a sajtószabadság – tényfeltáró újságírók is segítették a kormányváltást

CPJ: Vlagyimir Putyin módszereivel fenyegetik a magyar hatóságok Panyi Szabolcsot

Nemzetközi botrány lett a csákberényi incidensből: a sajtószabadságért küzdő CPJ is megszólalt

Egy korábbi tiszás jelölt és egykori közmédiás bejelentkezett a köztévé vezetésére – kongatják a vészharangot Csalami Csaba múltja és nyilatkozata miatt

Még több hír érhető el a Media1-en. Megtalálhat minket Facebookon is. Feliratkozhat napi hírlevelünkre is.

Ne maradjon le a híreinkről, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

A Media1 legfrissebb hírei

Kövessen minket!

Legyen jól tájékozott, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

Mielőtt távozna...

Kérje ingyenesen napi hírlevelünket és naponta elküldjük e-mail fiókjába a legfrissebb híreinket!

Sütibeállítások