Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) hivatalos honlapján, a police.hu-n szerda este 22 óra 11 perckor közzétett és csütörtök reggel a Media1-nek is eljuttatott közlemény szerint
a rendőrség a veszélyhelyzettel összefüggésben eddig 87 eljárást indított rémhírterjesztés és 27-et közveszéllyel fenyegetés miatt. Ezek közül jelenleg is folyamatban van 38 eljárás míg 6 ügy már ügyészi szakaszban tart. A nyomozások során a rendőrök összesen 16 gyanúsítottat hallgattak ki.
A rendőrség közleménye ezután azt állítja:
„az eljárások során a nyomozó szervek a büntetőeljárási törvény szabályai szerint járnak el.”
A rendőrség közleménye azzal zárul, hogy „a rendőrség valamennyi, így a szerencsi és a gyulai ügyben is tudomásul veszi az ügyészség álláspontját, konkrét esetekben hozott döntését, és mindezekre figyelemmel alakítja további gyakorlatát.”
Gyulán valójában még tart a nyomozás és nincs ügyészségi álláspont, Szerencsen már visszavonták a gyanúsítást
A Media1 a kissé félreérthető közleményt olvasva ki akarta deríteni, hogy a gyulai ügyben is született-e már konkrét ügyészségi döntés, állásfoglalás, úgyhogy csütörtök reggel felhívtuk először a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletét, majd a Békés Megyei Főügyészség helyettes szóvivőjével, Havran Ákossal is beszéltünk, de mindkét helyen arról tájékoztattak, hogy a gyulai „rémhírterjesztési” ügyben az ügyészség egyelőre nem hozott még döntést. A főügyészségi helyettes szóvivő megígérte, hogy ha fejlemény lenne, akkor arról tájékoztatást adnak részünkre.
Egyelőre tehát a gyulai állítólagos rémhírterjesztés ügyében nyomozás folyik jelenleg is.
Mint arról a Media1 is beszámolt, Csóka-Szűcs Jánost, a Kossuth Kör helyi vezetőjét, a Momentum gyulai tagját szerdán hajnali 6 óra körül keresték fel gyulai rendőrök, majd gyanúsították meg rémhírterjesztéssel. Csóka-Szűcs János a rendőrség szerint azzal követhetett el rémhírterjesztést, hogy a „Gyulai cenzúramentes csevegő” nevű Facebook-csoportban megosztotta Hadházy Ákos független (ellenzéki) országgyűlési képviselő egyik, dudálásos tüntetésre invitáló Facebook-bejegyzését, hozzá pedig hozzáfűzött egyetlen mondatot kísérőszövegként. Ez az egy mondat így szólt:
„Gyulán is kiürítettek 1170 ágyat.”
A másik ügyben, Szerencsen a gyanúsított panaszát elfogadva, az ügyészség már kedden visszavonta a 64 éves férfi, András gyanúsítását bűncselekmény hiányában. Ő volt az, aki diktátornak nevezte Orbán Viktort, és véleményt közlő Facebook-bejegyzésében bírálta a kormányt, amiért épp a koronavírus tetőzésekor történtek lazítások a korlátozóintézkedések kapcsán, illetve attól tartott, hogy ennek súlyos következménye lehet. Az ügyészség álláspontja ebben az ügyben az volt, hogy a rendőrség hibázott, alap nélkül gyanúsították meg Andrást, részletesen meg is indokolták, miért.
A rendőrségi ügyekből nemzetközi visszhang is lett. Az ellenzék tiltakozik, és Pintér Sándor belügyminiszterhez is kérdést intézett, mivel szerintük ezekben az ügyekben a rendőrség megsérti az érintettek szólás szabadságához fűző jogait, illetve félelemkeltéssel akadályozzák a társadalom szabad véleménynyilvánítását.
Frissítés 2020.05.15
Végül a gyulai „rémhírterjesztési” ügyben is megszüntették az illető gyanúsítását, igaz, erre csak több nappal a szerda hajnali házkutatás és a rémhírterjesztéssel való gyanúsítás után, május 15-én, pénteken került sor, derül ki a Békés Megyei Főügyészség mb. főügyészhelyettesének a Media1-nek adott tájékoztatásából.
További hírek találhatók a Media1-en.