A 24.hu most megjelent cikke szerint a gazdasági válság dacára elkerülik a megszorítások a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságot, az NMHH jövő évi költségvetési javaslata ugyanis, amelyet az Országgyűlés szakbizottsága nyújtott be a parlamentnek, 3 havi jutalmat irányoz elő a munkatársaknak, közel 2 milliárd forintot elkülönítve erre a célra.
A 3 havi jutalommal számoltó tervhez félévenkénti teljesítményértékeléshez kapcsolódik. A hatóság elnöke saját hatáskörben jogosult megállapítani a hatóságnál dolgozó köztisztviselőkre vonatkozó (vezetők és beosztottak egyaránt) személyzeti és bérpolitikát. A teljesítményértékelési rendszerben meghatározott szempontok szerint végzett értékelés alapján minden munkavállaló évente maximum 3 havi bérének megfelelő teljesítménybérben részesülhet – olvasható a javaslat indoklásában, amiről a lap ír.
A munkatársak túlnyomó többsége megkapja a pénzt
Bár a szöveg szerint teljesítményértékeléshez kötött a jutalom kifizetése, a korábbi évek gyakorlata alapján a túlnyomó többség jól teljesíthet a médiahatóságnál. Megnézte ugyanis a 24.hu az előző két év adatait (akkor is három havi, teljesítményhez kötött jutalmat kaphattak az NMHH dolgozói), és az derült ki, hogy a jutalomra elkülönített pénz nagy részét kifizették az éves beszámolók szerint.
2023-ra már 750 megjutalmazandó munkatárssal számolnak, ami 40 fős bővülés az ideihez képest. Összesen 13 milliárd 220 millió forintot terveznek személyi juttatásként kifizetni, ebből 9 milliárd 413 millió forintot tesznek ki a bérek, illetmények. Ez azt jelenti, hogy az NMHH-nál a bruttó átlagfizetés meghaladja majd az 1 millió forintot, így egy munkatárs, ha jól dolgozik, 3 millió forint körüli jutalomra számíthat jövőre átlagosan.
A gazdasági válság ellenére sem érzik túlzásnak az NMHH-ban az összegeket
A 24.hu kérdésére, hogy nem érzik-e túlzásnak a jelenlegi, válságos gazdasági helyzetben ekkora jutalmak osztogatását, az NMHH a következő választ adta:
„A kérdésben jelzett előirányzott jutalom egy keret, amely nem automatikusan jár a munkatársak részére, hanem a munkakör ellátása minőségi paramétereinek, továbbá a munkateljesítmény mellett a munkavégzés jutalmazás szempontjából releváns körülményeinek értékelésén – teljesítményértékelésen – alapuló elismerési lehetőség. A jutalmazás célja a hatóság működése szempontjából az, hogy az általa felügyelt, mintegy 5 ezer milliárdos versenypiacon szokásos és a hatóságnál rendelkezésre álló bérezési lehetőségek közötti jelentős különbséget csökkentse. A versenyképes jutalmazás nélkülözhetetlen a speciális szakértelemmel rendelkező szakembergárdánk motiválásához, megtartásához, és így a közfeladatok magas szakmai színvonalú ellátásához. Fontos kiemelni, hogy az NMHH működésének (köztük a jutalmaknak is) a költségeit nem a központi költségvetésből, hanem a felügyelt piacokról származó bevételekből fedezi.”
Elküldték továbbá, hogyan alakult azoknak a dolgozóknak az aránya, akik nem kapták meg a teljes jutalmat:
2019-ben a munkatársak 73,4 százaléka nem a teljes előirányzott keretnek megfelelő jutalomban részesült (akkor még négyhavi fizetésnek megfelelő pluszpénzt oszthatott az NMHH), 2020-ban viszont a munkatársak kevesebb mint fele (49,2 százalék) nem a teljes összegű jutalmat kapta, míg tavaly a dolgozók háromnegyede nem a teljes keretnek megfelelő elismerésben részesült. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne kaptak volna jutalmat, hiszen, mint említettük, a jutalomra elkülönített pénz nagy részét kifizették az éves beszámolók alapján.
Az NMHH is Matolcsy György fiának jó ismerősétől vásárol bútorokat
További hírekért kattintson ide! Megtalál minket Facebookon is.