A Repropress közgyűlése rendes tisztújítás keretében választott vezetőséget ötéves időtartamra. Megerősítették tisztségében Hivatal Péter elnököt.
Az elnökség tagjai: Bezzegh Emese (Mediaworks Hungary Zrt.), Fári István (Galenus Gyógyszerészeti Lap- és Könyvkiadó Kft.), Kardos Gábor (Magyar Jeti Zrt.), Lipták Tímea (Central Médiacsoport Zrt.), Szilágyi Zsuzsanna és Tóth-Császár Gergely (Ringier Hungary Kft.) lettek.
A Felügyelőbizottság tagjának választották Hargitai Ádámot (Mediaworks Hungary Zrt.), Győri Izabellát (Central Médiacsoport Zrt.) és Körtvélyesi Csabát (Ringier Hungary Kft.).
A főtitkári poszton sem volt változás, ismét Havas Katalinnak szavaztak bizalmat a tagok.
„Sikerként értékeljük, hogy rendkívül sokrétű előkészítő munkánknak köszönhetően az év elején, a Repropress a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalától – közigazgatási határozat alapján – megkapta az engedélyt. Így mint reprezentatív közös jogkezelő szervezet kiterjesztett hatállyal végezheti tevékenységét annak érdekében, hogy méltányos díjazást biztosítsunk a kiadói tartalmak digitális platformokon történő terjesztéséért a sajtókiadók számára. A sajtókiadói díjakkal kapcsolatos közös jogkezelés képes a jogosultak egységét képviselni az olyan nagy szolgáltatók felé is mint a Google vagy a Meta. A jogosultaknak nem egyedül kell végig járniuk a felhasználás engedélyezésének folyamatát, és nem kell idegen nyelven szerződéseket kötniük az érintett cégekkel. A következő lépés, melyen már dolgozunk, a törvényi előírásoknak megfelelő díjszabás elkészítése és elfogadtatása”
– mondta Hivatal Péter elnök.
„Napjaink egyik legfontosabb kihívását a generatív mesterséges intelligencia (GAI) rendszerei jelentik a kiadók számára. A GAI-k, például ChatGPT, Bard, DALL-E 2, Midjourney, Stable Diffusion rohamos térnyerése fontos kérdéseket vet fel a médiaszektor és a tartalomszolgáltatók számára. A mesterséges intelligencia nemcsak a tartalomgyártásra, hanem a közönség fogyasztási szokásaira, a tartalmak és felhasználói adatok más, harmadik felek általi felhasználására és a monetizáció lehetőségeire is hatással van. Álláspontunk, hogy ezeket a rendszereket csak a kiadói tartalmak szerzői jogának tiszteletben tartása mellett, transzparens módon szabad fejleszteni azon alapelvek figyelembevételével, amelyek védik a kiadók szellemi tulajdonát, a brandet, az olvasói kapcsolatokat és a befektetéseiket. A szellemi tulajdonjogok által védett tartalmak kereskedelmi célú felhasználásához minden esetben a jogosultak engedélye szükséges”
– nyilatkozta Havas Katalin, a Repropress főtitkára.
Súlyos bírságot kapott az Artisjus és több más hasonló jogkezelő szervezet a GVH-tól
A magyar lapkiadók közös jogkezelővel jutnának hozzá a globális techcégektől járó jogdíjakhoz
További hírek érhetők el a Media1-en. Követhet minket Facebookon is.