A jelentés szerzői a 2018-as Sargentini-jelentés elfogadása óta eltelt időszak változásait veszik számba, és értékelésükben támaszkodni fognak az EP küldöttségének idei hazai látogatásán szerzett tapasztalataira. A Népszava által megismert jelentés összefoglalójában a delegáció leszögezi, hogy a helyzet 2018 óta nem javult, hanem inkább romlott. Szó esik benne például a magyar médiaszabadság helyzetéről:
„Továbbra is komoly aggodalmak merülnek fel az igazságszolgáltatás függetlenségét és a médiaszabadságot fenyegető veszélyek miatt”.
Nem mennek el szó nélkül a 2021 júliusában kirobbant Pegasus-botrány mellett sem:
„A Pegasus-ügy rávilágított, hogy aktivistákat, újságírókat és ügyvédeket fokozott állami megfigyelés alá vontak”.
Távozott egy kormánypárti újságíró a beszélgetésről
A 33 oldalas feljegyzés részletesen beszámol a küldöttség találkozóiról, melynek során a média képviselőivel is beszéltek. Elmondásuk szerint, bár a legtöbb eszmecsere konstruktív volt, a tárgyalókat nem mindig fogadták szívesen.
A Népszava a jelentést böngészve felidézett egy esetet, amikor a delegáció tagjai kormánypárti újságírókkal találkoztak:
A beszélgetés elején az egyik meghívott az EP látogatását pártpolitikai célokat szolgáló akciónak nevezte, majd távozott.
Mint arról a Media1 beszámolt, Gwendoline Delbos-Corfield, a 2021-ben Magyarországon járt uniós delegációvezető szerint a 2022-es magyarországi választások nem lehetnek tisztességesek, ha az ellenzék nem kap megfelelő teret a közmédiában.
Lapunk arról is hírt adott, hogy hamarosan az egész Unióra érvényes médiaszabályozás jöhet.
További híreket talál a Media1-en!