Dühösen reagált szerdán, nem sokkal ezelőtt a Klubrádió arra, hogy mint arról az NMHH Médiatanács nyilvános közleménye alapján a Media1 is beszámolt kedden, az ATV Csoporthoz tartozó Spirit FM rádiót működtető Közösségi Rádiózásért Egyesület ideiglenes médiaszolgáltatási jogosultságot kért és kapott a médiatörvény ezt lehetővé tevő paragrafusa alapján a Klubrádió által idén február 14-ig használt, jelenleg kihasználatlanul álló frekvenciára.
Közleményében azt írja az Arató András érdekeltségében lévő Klubrádió, hogy megütközéssel értesültek a sajtóból a hírről, hogy az NMHH Médiatanácsa ideiglenes kereskedelmi rádiós szerződést köt a rádióval a Klubrádió által használt 92,9 MHz-es frekvenciáról.
A Klubrádió szerint a Médiatanács eljárása elfogadhatatlan, mivel a kérdéses frekvencia többszörös per tárgya, részben a Klubrádió frekvencia-hosszabbításának megtagadása, részben „a frekvencia-pályázat törvénytelen és tisztességtelen lebonyolítása miatt”.
A Klubrádió úgy véli, az ügy gyanús, hiszen az NMHH Médiatanácsa korábban a Spirit FM pályázatát kizárta a 92,9 MHz-es frekvenciára vonatkozó pályázaton. (Bár a közlemény ezt nem említi, a Media1 olvasói előtt ismert, hogy a Médiatanács a Klubrádió pályázatát is kizárta, és eredménytelennek nyilvánította az eljárást. Mindkét fél, a Spirit FM és a Klubrádió is jogsértőnek vélte a saját kizárását.)
A Klubrádió kormányzati háttéralkut sejtet
A Klubrádió közleményében furcsállja, hogy a Spirit FM „megtáltosodott” hirtelen. Közleményében a rádió sejtetni engedi, hogy az ATV Csoport valamilyen szolgálatot tehet a kormánynak, és egyfajta jutalmul kapta meg a frekvenciahasználatra vonatkozó jogosultságot.
A Klubrádió különösnek találja, hogy a Spirit FM miért kap frekvenciát, hiszen „eddig is volt budapesti frekvenciája, a 87,6 MHz-en, aminek a használatáról most sietősen lemondott – nyilván csak ideiglenesen…” (A Spirit FM korábban azt nyilatkozta, azért szeretne a meglévő frekvenciájáról, a Budapest-Belváros FM 87,6-ról mihamarabb elköltözni, mivel annak vételkörzete a belvárosra korlátozódik.)

A Klubrádió hozzátette, nem lát abban semmi meglepőt, hogy
az NMHH Médiatanácsa „fittyet hány a tisztességnek egy perben álló frekvenciával megjutalmazza a kormánynak kedves média-csoportot és ismételten figyelmen kívül hagyja a Klubrádió húsz év alatt kialakult, stabil, több százezer fős hallgatói táborának érdekeit”.
Azonban a Klubrádió szerint
„az ATV-csoport eljárása számos kérdést vet fel, egyebek mellett a csoporthoz tartozó médiumok függetlenségével és elfogulatlanságával kapcsolatban. Ebben a helyzetben az ATV-csoport médiumai már csak nehezen vagy alig lesznek megkülönböztethetők a kormánypárti KESMA-csoport mintegy ötszáz darabos gyűjteményétől”.
A Klubrádió közleménye azzal zárult, hogy a jogállam és a médiaszabadság lebontása a koronavírus járvány okozta válság alatt is zavartalanul folytatódik.
Reagált a Spirit FM
A Klubrádió közleményére a Spirit FM-et működtető egyesület is közleménnyel reagált. Ebben azt írják, hogy a Közösségi Rádiózásért Egyesület a médiatörvény vonatkozó szabálya alapján kérelmet adott be ideiglenes frekvencia használatért a Médiatanácshoz, tekintettel arra, hogy február óta üresen áll az FM 92,9, márpedig
„a Spirit FM azt szeretné, hogy a budapesti hallgatók ne maradjanak olyan rádió nélkül, ahol a többoldalú, kritikus gondolkodás teret kap, ezzel is biztosítva a nyilvánosság sokszínűségét”.
A Spirit FM hozzátette: azzal, hogy az ideiglenes engedélyt megkapta és átköltözik a 92,9 MHz-re, komoly anyagi terhet is vállal, köteles jelentős frekvenciadíjat fizetni, mivel az engedélyt csak kereskedelmi rádióként kaphatta meg.
Németh S. Szilárd, az ATV Zrt. vezérigazgatója és a Spirit FM rádiót működtető egyesület elnöke hozzátette:
„Nem szeretnék beszállni a sárdobálásba, ezért csak annyit szeretnék reagálni a Klubrádió közleményére, hogy fontos időszak előtt áll Magyarország, hiszen hamarosan ellenzéki előválasztások majd országgyűlési választások lesznek, márpedig fontos, hogy ilyen helyzetben legyen egy olyan FM-frekvenciás rádió, ahol az ellenzéki vélemények is megjelenhetnek. Ha a Spirit FM nem kért volna ideiglenes frekvenciajogosultságot, akkor erre nem láttam volna más rádiós felületet.”

A Spirit FM egyúttal bejelentette, hogy Szöllősi Györgyi, Tatár Csilla, Somos András és Puzsér Róbert műsorvezetése mellett Lampé Ágnes is csatlakozik a fejlesztések előtt lévő rádió stábjához. (Mint arról korábban beszámoltunk, Lampét néhány hónappal ezelőtt a Klubrádió elbocsátotta.)
További híreket találhat a Media1.hu-n!