Az Index beszámolója szerint még május 20-án jelent meg a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) portálján két meghívásos pályázat az Összművészeti Kollégiumtól a trianoni évfordulóhoz és a Nemzeti Összetartozás Évéhez kapcsolódva, ahol 50-50 millió forint vissza nem térítendő támogatásért lehetett pályázni.
Ezen a pályázaton az egyik győztes a manipulációktól sem visszariadó (lásd például ITT, ITT és ITT, no meg ITT), PestiSrácok elnevezésű kormánypárti revolvermédium lett, mely a tavalyi évben a Fővárosi Ítélőtábla statisztikája szerint egyik legtöbb sajtó-, illetve személyiségi jogi pert elbukó médium volt Magyarországon. (A PestiSrácokon van felülete annak a Varga-Bíró Tamásnak is, aki korábban a Kuruc.info nevű szélsőjobboldali oldalon a Holokamu szerzője volt.)
Szintén 50 millió forintot kap az Index szóhasználata szerint a magyar nemzet legnagyobb szabadkőművesösszeesküvés-hívője, a kormánypropaganda egyik fő korifeusa, a Mediaworks lapkiadó központi szerkesztőségének az idei év elején alkotói szabadságra távozó főszerkesztője, Szakács Árpád kft.-je is, mely évek óta nem frissülő történelmi portállal, a tortenelemportal.hu-val rendelkezik.
A pályázati kiírások szerint a kétszer 50 millió forintos közpénz átutalása nem minősül állami támogatásnak a jogszabályok szerint.
A PestiSrácok kiadója, a Gerilla Press Lapkiadó és Médiatanácsadó Kft. ezen a pályázaton indult el győztesen:
„Elsősorban olyan kultúrtörténeti, identitástörténeti, történelmi tematikájú, összművészeti produktumok, alkotások, hiánypótló művek létrehozása, illetve megvalósítása, valamint a teljes közvélemény felé történő közvetítése, amelyek a XX. század valósághű és alapos bemutatásával, hozzásegít a közelmúlt eseményeinek mélyreható feldolgozásához, egyúttal a jelen eseményeinek jobb megértéséhez.”
A Történelemportál.hu-t kiadó Kárpátia Stúdió Kft. pályázatának célja eddig elhallgatott, a magyar identitással összefüggő anyagok publikálása. Egészen pontosan:
„Olyan kultúrtörténeti, identitástörténeti, történelmi, irodalmi, irodalomtörténeti kiadványok megjelentetése és a széles közönség számára nyomtatott és online formában elérhetővé tétele, amelyek a II. világháborút követő kommunista diktatúra cenzúrája miatt hosszú évtizedek óta nem elérhetőek, ezért nem tudják betölteni a történelmi korszakok alaposabb, több szempontú bemutatásának feladatát. A pályázat célja ezen felül olyan kortárs szerzők műveinek kiadása, és a széles közönség számára nyomtatott és online formában elérhetővé tétele, mely művek a Kárpát-medence, és a magyarság kultúrájával, nemzeti identitásával, küldetésével kapcsolatban elhallgatott, vagy még széleskörűen eléggé fel nem dolgozott korszakok bemutatását célozzák meg, különös tekintettel a 19. és 20. század históriájára. A pályázat kiírása a megjelölt tematikába tartozó művek megjelentetésére és a kötetek legfontosabb tartalmi elemeinek online való elérhetővé tételére vonatkozik.”
A Kárpátia Stúdió elektronikus elérhetősége a Céginfo adatai szerint egyébként a [email protected], a cégjegyzésre maga Szakács Árpád jogosult. A cég által kiadott portál, a Történelemportál.hu főodalán két évvel ezelőtti a legutóbbi hír, Facebook-oldalukon pedig többnyire a kormánypárti Magyar Nemzet cikkeit osztják meg.
Az Index felidézte: Szakács korábban cikksorozatot indított a kormánypárti Magyar Időkben a szerinte „nem eléggé jobboldali”, vagy jobboldaliságuk ellenére a liberálisokkal együttműködő intézményvezetőkről. Sajtóhírek szerint e cikksorozat hatására azután elbocsátották Orbánék az amúgy jobboldaliként elkönyvelt Prőhle Gergelyt a Petőfi Irodalmi Múzeum éléről. A portál felidézte azt is, hogy Szakács a nemrég arról tartott nyilvános előadást, kik a magyar kultúra ellenségei, amelyet egy zsidó viccel nyitott, beszélt benne a melegpropaganda terjesztéséről a kulturális intézményekben, a szabadkőművesek összeesküvéseiről, és a színházak cenzúrázására biztatta a polgármestereket.
A PestiSrácok jelenleg is állami hirdetésekkel van kitömve, de kapott már Huth Gergely, a lap főszerkesztője az Index szerint 75 millió forint közpénzt kocsmanyitásra és dokumentumfilmre is.
A pályázatokon elnyert támogatást mindkét esetben 2021. december 31-ig kell felhasználniuk.