A huppa.hu szemlézte elsőként Jamie Fly, a RadioFreeEurope Radio Liberty nemzetközi igazgatója a német Deutsche Wellének adott friss nyilatkozatát, amelyben a Szabad Európa Rádió vezetője arról beszélt, hogy a koronavírus-járvány ellenére 2020 közepén, vagyis idén nyáron meg akarják kezdeni a magyarországi munkát mintegy 10 újságíróval, akik majd a rádió saját portáljára és a közösségi médiába teszik ki munkájuk eredményét.
„Az erősen polarizált magyar sajtóban a semleges pont szeretnénk lenni, ahol pártállástól függetlenül mindenki megtalálja az információt” – jelentette ki a Szabad Európa igazgatója.
Már januárban megkezdte a Szabad Európa Rádió a toborzást
Idén januárban a Media1 számolt be arról elsőként, hogy RadioFreeEurope Radio Liberty egy álláshirdetés közzétételével megkezdte a magyarországi visszatérésének előkészítését, és már keresik a rádió magyarországi leendő igazgatóját. (Az álláspályázatokat február 2-ig várták, a pályázati feltételekről ITT olvashatnak bővebben.)
Arról pedig már tavaly óta többször hallani lehetett, hogy a Szabad Európa Rádió a magyarországi visszatérését tervezi. Jamie Fly tavaly szeptemberben találkozót is folytatott Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkárral, majd reményét fejezte ki, hogy a kormány prominensei is nyilatkozni fognak a rádió munkatársainak az indulást követően.
THREAD: Good meetings in #Budapest yesterday with @zoltanspox as well as other government officials and representatives of civil society to discuss @RFERL's new Hungarian digital service to be launched next year. (1/5) pic.twitter.com/m735IPY2dy
— Jamie Fly (@jamiemfly) September 27, 2019
Arról azonban mostanáig nem lehetett tudni hivatalosat, hogy a koronavírus-járvány nem tántorítja-e el a Szabad Európa Rádiót a magyarországi visszatéréstől. A most megjelent Deutsche Welle interjú alapján azonban úgy tűnik: nem.
Ott szól a Szabad Európa Rádió, ahol veszélybe került a sajtószabadság
A rendszerváltásban nagy szerepet játszó Szabad Európa Rádió manapság 20 országban, 25 nyelven közvetít. Jellemzően olyan helyeken, ahol a sajtószabadság veszélyben van, vagy már egyáltalán nem érvényesül. A SZER-t 2018-ban heti 25,8 millió ember hallgatta, weboldalukat 918 millióan látták. A rádió 2017-ben 117 millió dollárból gazdálkodott, prágai és washingtoni székházában összesen 600 állandó munkatárs dolgozik, munkájukat 750 szabadúszó újságíró segíti.
A rádió magyar adását 1950-től 1993. október 31-ig sugározták, akkor azért kapcsolták le, mert a rendszerváltás és a kiteljesedő sajtószabadság miatt értelmét vesztette. Most a magyarországi sajtószabadság körüli súlyos problémák miatt indítják be újra a SZER-t, mely az interneten kínálja majd tartalmait.
Magyarországon a rádiós frekvenciák túlnyomó többségét mostanra szinte teljesen megszállta a Fidesz, illetve a kormánypárthoz közeli körök. Ráadásul a megyei napilapok is egy kormányközeli holding, a KESMA ellenőrzése alá kerültek.

A Riporterek Határok Nélkül (Reporters Without Borders / RSF) nevű nemzetközi szervezet tavaly áprilisi adatközlése szerint Magyarország 64 helyet rontott a Nemzeti Együttműködés Rendszerének 2010-es létrejötte, azaz a 2. Orbán-kormány megalakulása óta a nemzetközi sajtószabadság-indexben. Magyarország a problémás országok közé tartozik, a lista 87. helyén szerepelt..

A felhatalmazási törvény miatt még kockázatosabb lett az újságírói pálya Magyarországon
A napokban elfogadott felhatalmazási törvény (vagy ahogy kormányzati körökben emlegetik: koronavírus-törvény) olyan szuperhatalmi jogosultságokkal ruházta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, ami az Európai Bizottság, számos európai ország, valamint az Egyesült Államok hivatalos aggodalmát is kiváltotta.
A miniszterelnök számára a járvány miatti veszélyhelyzetre hivatkozva rendeleti kormányzást és akár hatályos törvények felülírását, sőt akár a választások elhalasztását is lehetővé tevő többletjogosultságok lejártát nem időbeli hatályhoz vagy objektív okokhoz kötötte a törvény, hanem ahhoz, hogy a parlamenti többség (vagyis az egyébként Orbán Viktor vezette, a parlamentben jelenleg kétharmados többséggel rendelkező Fidesz) mikor határoz így. Hargitai Miklós, A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) elnöke a törvény elfogadását követően arról beszélt a Media1-nek, mostantól kockázatosabb lett Magyarországon újságíróként dolgozni, a törvény ugyanis új szakasszal egészítette ki a Büntetőtörvénykönyvet.
Adott körülmények között korlátozott, csekély hatás
Továbbra is adott egyébként a kérdés, hogy ha a Szabad Európa Rádió csak digitálisan (vagyis az interneten) lesz elérhető, akkor hírei, információi eljutnak-e azokhoz a rétegekhez is, akik nem rendelkeznek internetes ellátottsággal. Épp ezt a kérdést feszegette a Deutsche Wellének nyilatkozva Krekó Péter, a Political Capital ügyvezető igazgatója s, aki úgy üvélekedett, az adott körülmények között a Szabad Európa Rádió visszatérése csak csekély hatással lesz. Szerinte üdvözlendő ugyan a pluralista médiához nyújtott segítség – mondta Krekó –, de azt is hozzátette: nem hiszi, hogy egy további online platform komoly kihívást jelenthetne a kormánymédia túlsúlyával szemben.
A Szabad Európa Rádió magyarországi visszatéréséről szóló korábbi írásaink ide kattintva érhetők el.