Egyre kevesebb azon országok száma, ahol az újságírók biztonságban és megfelelő szabadságfok mellett dolgozhatnak. Ezzel párhuzamosan a tekintélyelvű rendszerek egyre jobban szorongatják a sajtót. Ilyen megállapításokkal kezdődik a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi szervezet sajtószabadságról szóló legfrissebb jelentése
– számolt be az RSF legújabb jelentéséről az Euronews.
Magyarország 64 helyet rontott a Nemzeti Együttműködés Rendszerének 2010-es létrejötte óta
Az RSF jelentése külön is kiemelte, hogy Magyarország 14 helyet rontott csak tavaly, ezzel a 87. helyre esett vissza a sajtószabadság tekintetében. 2013-ban Magyarország még az 56. helyen szerepelt, vagyis 31 helyet rontott 6 év alatt.
Ezzel együtt a 14 helynyi rontás még nem is negatív rekord a magyar sajtószabadság történetében a 2011/12-es jelentéshez képest: akkori 56. helyet 16 helyes zuhanással érte el Magyarország a 40. helyről.
Magyarország egyébként 2010-ben még a 23. helyen állt, vagyis a magyar sajtószabadság mélyrepülése az első Fidesz-KDNP kormány megalakulása óta drámai mértékű: a mostani 87. hely és a 2010-es 23. hely között 64 a különbség.
Orbánnal szövetséges oligarchák kezében a média, sorra zárnak be a kormánykritikus szerkesztőségek
A Riporterek Határok Nélkül idei jelentésének magyar helyzetről szóló részében kiemelik, hogy
„a magyar média az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel szövetséges oligarchák kezében való koncentrálódása folytatódik, és ennek eredményeként átalakult a magyar média spektruma. A legfontosabb kritikus sajtótermékeknek be kellett zárniuk, míg a többi médium szerkesztőségi függetlenségét veszélyezteti a kormányközeli oligarchák jelenléte a vezetőségében, a részvényesek közt, vagy az őket finanszírozó pénzügyi intézményeken belül.”
Orbán-párti médiaholding alatt félezer médiatermék
Az RSF Magyarországra vonatkozó megállapításai között kiemelték, hogy tavaly létrejött az „Orbán-párti Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány”, melyhez mintegy 500 sajtótermék csatlakozott.
Megemlítették azt is, hogy az Orbán-kormány a konzorciumot stratégiai jelentőségűvé minősítette.

Észak-Európában a legszabadabb a sajtó
A jelentés megemlítette, hogy Brazíliában Bolsonaro megválasztását a félretájékoztatás jellemezte, az újságírókat pedig gyűlölet övezi, az ország ezért most a 105. helyre került.
Az Amerikai Egyesült Államok 3 helyet rontott, mivel eddig még soha nem kaptak ennyi életveszélyes fenyegetést az amerikai riporterek.
A 180 országot vizsgáló jelentés állított felállított országrangsor alapján a legszabadabb sajtó továbbra is Norvégiában, Finnországban illetve Svédországban és Hollandiában működik, a legrosszabb helyzet pedig Türkmenisztánban van, ezután Észak-Korea, előttük Eritrea és Kína áll a lista végén.
Vannak olyan országok, ahol javult a helyzet. Malajzia, Gambia és Etiópia például több tucatnyival került előrébb a rangsorban.
🔴 #RSFIndex ¦ RSF has unveiled its 2019 World #PressFreedom Index:
1: Norway🇳🇴
2: Finland🇫🇮
3: Sweden🇸🇪
13: Germany🇩🇪
32nd: France🇫🇷
33: United Kingdom🇬🇧
48: United States🇺🇸
67: Japan🇯🇵
101: Lebanon🇱🇧
105: Brazil🇧🇷
179: North Korea🇰🇵
180: Turkmenistan🇹🇲https://t.co/eptg8OhCHR pic.twitter.com/E1wWwKb6mZ— RSF (@RSF_inter) April 18, 2019
(Az Euronews és az RSF honlapja nyomán)