A Hégető Honorka Alapítvány idei pályázatának fődíját a 24.hu alkotócsapata, Szász Zsófia, Zalavári Noémi és Bárdi Bálint kapta, a zsűri két videós pályázatot díjazott. Bárdi Bálint és Zalavári Noémi ’Egyiptomi kifőzdés eteti ingyen a szegényeket a VIII. kerületben’ című filmjüket Hana Samir Kamelről készítették. Az Egyiptomból érkezett Hana a Mátyás tér mellett visz magyar konyhát, és ingyen ad ételt a rászorulóknak. Hitvallása, hogy üzletében nem a vendéget, hanem a barátot várja.
Szász Zsófia – Bárdi Bálinttal közösen – ’Apukám sörözik, mamám sörözik, anyukám nincs otthon’ című filmjét a Böjte Csaba alapítványa által működtetett Gyermek Jézus Otthonban forgatott. A romániai felújított kastélyépületben olyan gyerekekre vigyáznak, akik a környékbeli falvak mélyszegénységben élő családjaiból kerültek oda, legtöbbször azért, mert az alkoholizmusban szenvedő szülők nem tudják őket megfelelően ellátni. Volt olyan iskoláskorú, aki analfabétaként érkezett, és volt olyan, aki még a meleg vizet sem ismerte, mielőtt az otthonba került.
Megosztva kapott díjat az RTL Klub és az Index.hu
Megosztott díjat kapott Moskovics Judit, az RTL Klub Házon kívül című műsorának szerkesztő-riportere, és Földes András, az Index.hu újságírója.
Moskovics Judit Magyarország egyik legkeményebb munkájáról, az otthonápolásról készített kisfilmet. Riportjában egy olyan édesanyát mutat be, akinek élete forgatókönyve több mint 20 éve ugyanaz: soha nem lazíthat, nem mehet szabadságra, mégsem panaszkodik. Kisfiát 23, férjét 5 éve ápolja napi 24 órában, mindezt elképesztő derűvel és kitartással.
Földes Andrást a ’Menekülésem a titkosügynök elől a rabszolgaság országában’ című videóriportjáért díjazták. Filmjét Líbiában forgatta, ahol Kadhafi bukása óta teljes káosz uralkodik és tízezrével indulnak a menekültek Európa felé.

Elismerést kaptak az Északi Támpont Egyesület alkotói
Megosztott díjat kapott továbbá Chilton Flóra és Hauer Szilvia. Chilton Flóra az Északi Támpont Egyesület alkotója, aki Reziliencia című videoklipjével nyert.
A készítők bizonytalan helyzetben lévő, intézményben élő kamaszokkal dolgoztak együtt, céljuk pedig az volt, hogy művészeti és mentálhigiénés eszközökkel ráébresszék a fiatalokat saját tehetségükre.
A dalt a kamaszok Horváth Kristóf mentor segítségével írták meg és énekelték fel, a zenei alapot Oláh Edmond Mizzo készítette. A videoklipet teljes egészében leadta az RTL Klub Híradója is.
A Háttér Társaság munkáját is díjazták
Hauer Szilvia, a melegjogokkal foglalkozó Háttér Társaság munkatársa ’LMBTQI a gyerekem!’ című filmjéért érdemelte ki a Hégető-díjat.
A szervezet riportjában olyan szülők mesélnek őszintén tapasztalataikról, akiknek gyerekük meleg vagy transznemű. A film célja, hogy az érintett családok tudják, nincsenek egyedül, mások is vannak hasonló élethelyzetben, és van arra lehetőség, hogy kibeszéljék a felmerülő gondokat.
Posztumusz díjjal ismerték el Baló Györgyöt
A díjátadó szervezői posztumusz díjjal fejezték ki tiszteletüket a márciusban elhunyt Baló György személye és munkássága iránt, aki a kezdetektől a Hégető Honorka-díj zsűrijének elnöki posztját töltötte be.
A díjat Baló György lánya, Baló Vera vette át.
Fontos társadalmi problémákról
A Hégető Honorka-díjat azok az újságírók, alkotók kapják, akik fotó vagy videó formájában alkotásukkal fontos társadalmi problémákra, ügyekre adnak lehetséges válaszokat.
A 2003-ban létrehozott díj az autóbalesetben elhunyt Hégető Honorka, az RTL Klub egykori szerkesztő-riporterének emlékét őrzi, aki az elesettekről, illetve a hátrányos helyzetben lévő emberekről készített filmeket.
„Fontosnak tartjuk, hogy elismerjük azokat az újságírókat, akik a megszokottól eltérően olyan témákkal foglalkoznak, amelyek másképp talán soha nem jutnának el a közönséghez. Olyan pályaműveket kerestünk, amik nem csupán rávilágítanak, de megoldási javaslatot is adnak egy-egy fontos társadalmi problémára, élethelyzetre. Idén közel 80, különösen színvonalas pályázati anyag érkezett hozzánk”
– mondta el Kotroczó Róbert, a Hégető Honorka Alapítvány kuratóriumi elnöke, az RTL Magyarország hírigazgatója.
A Hégető Honorka-díj zsűritagjai idén Veiszer Alinda, Horvát János és Weyer Balázs újságírók voltak, a zsűri elnöke Horvát János volt.
A díjnyertes 24.hu-ról egyébként érdemes elmondani, hogy két anyagát díjazták, de összesen 18 művel pályázott a szerkesztőség. Voltak viszont kevésbé lelkes médiumok is: a TV2-től és a közmédiától egyetlen pályázat sem érkezett a zsűrihez.
A díj támogatói az RTL Klub, a Telenor Magyarország Zrt. és a Hégető-család voltak.