Grósz Judit, a közmédia átalakításáért felelős miniszteri biztos a közösségi médiában megjelent bejegyzése szerint a szombaton hatályba lépett médiatörvény-módosítás értelmében az MTVA és a Duna Médiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatóinak megbízatása azonnal megszűnt. Az átmeneti időszakban – amíg nem neveznek ki ideiglenes vezetőket – az intézmények mindenkori helyettes vezérigazgatói látják el az irányítási feladatokat. (Ez azt jelenti, hogy az irányítást Papp Dániel és Altorjai Anita helyettesei végzik jelenleg – megj. a szerk.)
Grósz Judit azt írta: az Országgyűlés Művelődési Bizottsága várhatóan szerdán ül össze, hogy kinevezze az ideiglenes vezetést. Az ideiglenes vezetők megbízatása addig tart majd, amíg nyilvános pályázat útján nem választanak állandó vezérigazgatókat. (A közmédia ideiglenes vezetéséről döntő parlamenti bizottságban TISZA-többség van: 7 képviselője van a kormánypártnak, 3 az ellenzéki Fidesznek, 1 a Mi Hazánknak, de az elnöki poszt fideszes, Szentkirályi Alexandráé – megj. a szerk.)
A változás a médiahatóságot is érinti. A Médiatanács tagjainak megbízatása szintén megszűnt. Az új tagokat az Országgyűlés jelöli majd, a Médiatanács elnökét pedig nyilvános pályázati eljárás keretében választják ki.

A médiatörvény módosítása pénteken jelent meg a Magyar Közlönyben, miután Sulyok Tamás köztársasági elnök is aláírta azt.
A jogszabály a közmédia és a médiahatóság vezetői struktúráját is érinti: megszűnik a Médiatanács elnökének és tagjainak, valamint a közmédia egyes vezető tisztségviselőinek megbízatása.
A médiatörvény-módosítás elfogadásának mikéntjét és a jogszabály-módosítás tartalmát több szakmai kritika is érte, többek között amiatt, mivel az egyéni képviselői indítványként elfogadott törvénymódosítás tartalmát nem egyeztették a médiaszakmai szervezetekkel, a törvény értelmében pedig a politikai pártok által jelölt személyek 2/3-os többségben lesznek a közmédiát felügyelő testületben és csak 1/3-ot delegálhat maga a „médiaszakma”, így a döntéshozatalokkor kisebbségbe kerülhetnek.
A Médiatanács esetében ugyancsak az volt az egyik legfőbb aggály, hogy a testületben a párt delegáltak lesznek többségben, a szakma alulmaradt.
A médiatörvény-módosítás több elemét bírálta dr. Bayer Judit médiajogász, habilitált egyetemi docens, aki szerint rejtett aknák és inkonzisztenciák maradtak a szövegben. Ugyancsak kritikákat fogalmazott meg a Sajtószakszervezet, a MÚOSZ, és az MNMSZ, de a módosítási javaslataikat egyelőre nem vették figyelembe a jogszabály elfogadásakor. Az amerikai központú nemzetközi újságírói szervezet, a CPJ (Comittee to Protect Journalists) azt szorgalmazta, hogy vonják be a médiaszakmát a médiatörvény-módosításba és a sajtószabadság helyreállításába.
Grósz Judit korábban azt közölte, hogy a mostani módosítás csak az intézményi átalakulás első lépése, amelyet később szélesebb körű szakmai-társadalmi egyeztetés és ősszel a médiatörvény átfogóbb felülvizsgálata követhet.
Ugyanakkor kérdéses, hogy ha a kifogásolt struktúra alapján választják meg az új vezetést, az őszi újabb médiatörvény a helyzetet miként tudná helyreállítani.
Szombaton vége lett Papp Dániel, Altorjai Anita és Koltay András megbízatásának
Az MTVA-t mostanáig a hírhamisító Papp Dániel irányította, aki ugyan néhány hete bejelentette a lemondását, de mostanáig még a felmondási idejét töltötte.
A Duna Médiaszolgáltatót Altorjai Anita vezérigazgató – Áder János volt köztársasági elnök egykori sajtósa – vezette.

A Médiatanács elnöke Koltay András volt.

Koltay nevéhez kötődik például a Budaörs Rádió évekig történő elnémítása, amiről utóbb a Kúria is kimondta, hogy jogszerűtlen volt.
Hiába a szakmai bírálatok: rejtett aknákkal fogadták el a médiatörvény módosítását
Brüsszel üzent: Magyarországnak végre kell hajtania a Klubrádió-ítéletet
Hatalmasat füllentett Koltay András, a Médiatanács elnöke a Köztérben
A MÚOSZ szerint is javítani kell a médiatörvény-módosítást, különben maradhat a politikai befolyás
Még több hír érhető el a Media1-en. Megtalálhat minket Facebookon is. Feliratkozhat napi hírlevelünkre is.