Mint arról a Telex nyomán a Media1 már beszámolt január 25-én, kiszivárogtak a Megafon nevű kormányközeli propagandaközpont képzésére jelentkezők személyes adatai, beleértve a motivációs leveleiket és más adataikat is.
Az adatszivárgást a Media1-nek nyilatkozó Gerner Péter informatikai szakértő szerint a Megafon weboldalát működtető WordPress nevű népszerű blogrendszerhez készült egyik plugin (kiegészítő), a nyomok alapján a Gravity Forms szakszerűtlen informatikai beállítása okozhatta. Erre az internetes oldalak tartalmait archiváló egyik internetes szolgáltatás nyilvános adatbázisában lévő különféle nyomokból következtet a portálunknak nyilatkozó IT-szakértő.
Az ügy legújabb fejleménye, hogy ma kiderült, hogy a Péterfalvi Attila vezette NAIH vizsgálatot folytat ügyben a Megafonnál. A Telex szerint Czeglédy Csaba DK-s jogász közölt erről információt, aki még január 24-én, tehát a Telex a témával foglalkozó cikkét megelőzően egy nappal bejelentést tett az ügyben a NAIH-nál.
A dokumentum szerint a tényállás tisztázása és az incidens körülményeinek feltárása jelenleg folyamatban van, az incidens elbírálására és döntéshozatalra is a NAIH-2186/2024 ügyszám alatt kerül sor. Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke korábban azt mondta az RTL Híradónak, hogy adatvédelmi incidensként kell kezelni az esetet, és azt is hozzátette, szerinte adatvédelmi szempontból az nem gond, hogy kiderült, aktív fideszes politikusok vesznek részt a Megafon képzésein (elvégre közéleti szereplőkről van szó), a nem közszereplők esetében viszont felvethet adatvédelmi aggályokat az adatszivárgás.

A NAIH meghatározása szerint adatvédelmi incidensnek minősül a GDPR 4. cikk 12. pontja értelmében a biztonság olyan sérülése, amely a továbbított, tárolt vagy más módon kezelt személyes adatok véletlen vagy jogellenes megsemmisítését, elvesztését (rendelkezésre állás sérülése), megváltoztatását (integritás sérülése), jogosulatlan közlését vagy az azokhoz való jogosulatlan hozzáférést (bizalmas jelleg sérülése) eredményezi. Az adatkezelőnek 72 órán belül jelentenie kell az adatvédelmi incidenst a hatóságnak. A vizsgálatnak kell kideríteni, hogy a Megafon megtette-e ezt.
Ennek azért is jelentősége lehet, hiszen ha a Megafon előtt ismert volt, hogy adatvédelmi incidens történt, és nem tett bejelentést, akkor ez súlyos bírságot eredményezhet.
A Megafon propagandistaképzőjébe jelentkezők között fideszes polgármesterek, önkormányzati képviselők és a kormánypárti propagandaoldalak kezelői is voltak.
Szájbak@kilná olvasóját a kormánypárti Megafon csapatának tagja, akit még Bohár Dániel is felköszönt
Nyomozás indult a Megafon és a CÖF rejtélyes forrásokból származó milliárdjai miatt
Fideszes politikussal bővült a Megafon propagandistáinak csapata
Megszünteti a 700 millióval kitömött cégét a kopasz megafonos
450 milliárd forintos bírságot kapott a Facebook, az Instagram és a WhatsApp anyavállalata
Még több hír érhető el a Media1-en. Megtalálhat minket Facebookon is. Feliratkozhat napi hírlevelünkre is.