Közzétette jelentését a Választási Megfigyelő Szervezetek Európai Hálózata (az ENEMO / European Network of Election Monitoring Organisations) a magyarországi választásokkal kapcsolatban. Az elmúlt hetekben Magyarországon tartózkodó Nemzetközi Választási Megfigyelő Missziójuk a Media1.hu-hoz eljuttatott közleménye szerint a magyarországi választás technikai szempontból általánosságban véve megfelelő volt, azonban az ENEMO megfigyelői már a választások előtti időszakban is számos problémát azonosítottak, illetve olyan jogi hiányosságokat találtak, amelyek a kormánypártnak, a Fidesz-KDNP pártszövetségnek kedveztek.
Dritan Taulla, az ENEMO misszió vezetője azt nyilatkozta, hogy megfigyelhető volt a szavazók helytelen befolyásolása, például a választói megfélemlítés és a szavazatvásárlás is. Az ENEMO szerint a jogi keretek alapos felülvizsgálatára lenne szükség, hogy kezelni lehessen több észlelt problémát, illetve javítani kellene a választások lebonyolításának feltételein. Az ENEMO úgy véli, néhány dolog nem pontosan és kellően szabályozott, ami sérti a választások átláthatóságát, illetve akadályozza, hogy a választásokra egyenlő versenyfeltételek mentén kerüljön sor, továbbá megelőzhetők legyenek jogsértések.
Jogszabályi hiányosságok figyelhetők meg például a kampányfinanszírozás kapcsán, ami lehetőséget adott az állami forrásokkal való visszaélésre.
Az ENEMO hangsúlyozta, hogy a jogszabályi hiányosságok mellett az elmúlt időszakban romlott a média és a véleménynyilvánítás szabadságának helyzete, a civil társadalmi szervezetek és az igazságszolgáltatás, továbbá az információkhoz való hozzáférés helyzete. E tényezők a választásokra is negatív hatással voltak.

Hangsúlyozták, hogy 7 egyéni választókerületben 20 százalékot is meghaladja a szavazók átlagos száma a többi választókerülethez képest. Ez egyértelműen sérti a szavazategyenlőség elvét, és ellentétes a nemzetközi gyakorlatokkal.
A Nemzeti Választási Bizottság és a Nemzeti Választási Iroda ugyan alapvetően tartotta magát a határidőkhöz és konstruktívan viszonyult a megfigyelőkhöz és a médiához, de például nem történt meg a postai szavazás folyamatának teljes ellenőrzése, miközben Szerbiában és Romániában a szavazócédulák kézbesítése nem mindig zajlott a törvénynek megfelelően – említette a választási misszió elemzője, Elidon Lamani.
A jelentés kitért rá, hogy a választási törvényben kiskapuk találhatók, illetve nem történik meg a külföldi szavazatok esetében az elhunytak adatainak törlése a postai választói névjegyzékből, ami rontja az átláthatóságot.
Az egyenlő választójog elvét megkérdőjelezi, hogy a külföldről szavazókat a választói rendszer megkülönbözteti egymástól, és eltérő szavazási eljárások vonatkoznak rájuk attól függően, hogy rendelkeznek-e belföldi lakcímmel.
Dmytro Tuzhanskyi politikai és kampányelemző szerint a kampányt többnyire a konstruktív viták hiánya és mély polarizáció jellemezte. Megzavarta a kampányt a választókra gyakorolt nyomásgyakorlás, megfélemlítés különösen a köztisztviselők és a különböző kiszolgáltatott csoportok esetében, de a szavazatvásárlás és a választók akaratára vonatkozó ellenőrzés egyéb formái is befolyásolták a választást.
Megemlítette az elemző azt is, hogy az orosz-ukrán háború február 24-i kitörése mennyire megváltoztatta a kampány narratíváját: a hazai ügyekről a hangsúly a geopolitikai és biztonsági témákra helyeződött át.
A misszió elemzője kitért az adminisztratív erőforrásokkal való szisztematikus visszaélésre is. Azt mondta, átfedés volt megfigyelhető a kormány és a kormánypártok üzenetei között, ami egyenlőtlen feltételeket teremtettek. A párt- és kampányfinanszírozásra vonatkozó jogszabályok hiányosságai is hatással voltak a választásokra. Az ENEMO szerint a harmadik féltől származó kampányfinanszírozás alapot teremt a kampányfinanszírozási szabályok megkerülésére, és károsítja az átláthatóságot.
Az ENEMO egyensúlyhiányt figyelt meg a kampány erőforrásaiban a regnáló pártszövetség javára, amely ellentmond a nemzetközi normáknak, valamint ellentétes az „esélyegyenlőség” elvével, amelyet a magyar jogszabályok is meghatároznak.
Milica Zrnovic, az ENEMO médiaelemzője azt mondta:
„Az egyenlő és pártatlan médiakezelés nem volt elégséges, nem voltak minden versenyező számára azonosak a feltételek, és nem érvényesült a tisztesség, az egyensúly és a pártatlanság elve a tudósításokban. Különösen is jól látható volt a kiegyensúlyozatlan és egyoldalú jelentéstétel regionális és helyi szinten egyaránt”
Az ENEMO megállapításai teljes egészében IDE KATTINTVA érhetők el.