„Tájékoztatom, hogy a Gyulai járási Ügyészség az ügy terheltjének gyanúsítás elleni panaszát a mai napon (pénteken) elbírálta, annak helyt adott, és megállapította, hogy a gyanúsítotti minősége megszűnt”
– ezt írta néhány perccel ezelőtt a Media1-nek dr. Havrán Ákos, a Békés Megyei Főügyészség megbízott főügyészhelyettese Csóka-Szűcs János ügyében.
A Momentum szimpatizánsát még szerdán hajnalban kereste fel a rendőrség, házkutatást tartottak az otthonában, adathordozóit, telefonját, számítógépét lefoglalták, majd 4 órán át tartó kihallgatását követően meggyanúsították rémhírterjesztéssel. Csóka-Szűcs János elmondása szerint hazajutásában nem segítettek, holott mozgássérült és cukorbeteg.
Azért indult a rendőrségi eljárás ellene, mert egy mondatot közzétett a Facebookon arról, hogy a helyi kórházban hány ágyat ürített ki a kormány, illetve megosztotta Hadházy Ákos (független) ellenzéki országgyűlési képviselő posztját, melyben a kórházi ágyak kiürítése elleni dudálós demonstrálásra hívták az embereket.
Az ügyből azután országos majd nemzetközi botrány robbant ki, mivel senki nem igazolta, hogy a megjelent mondatával szándékosan veszélyeztette volna a koronavírus elleni küzdelmet, ráadásul a közzétett tényállításról nem bizonyosodott be, hogy ne lenne valós.
Ez volt az ominózus mondat, ami miatt a rendőrség meggyanúsította Csóka-Szűcs Jánost.
„Gyulán is kiürítettek 1170 ágyat.”
Havrán Ákost a Media1 legelőször még csütörtök délelőtt kereste meg, miután az ORFK félreérthető tájékoztatást adott, amivel azt a látszatot keltett egyesekben, hogy már döntött a gyanúsítottról az ügyészség. Havrán Ákos akkor azt mondta, még nincs döntés a rémhírterjesztési ügyben, vagyis még nem vonták vissza a gyanúsítást. Erre péntekig kellett végül várni, ekkor szüntették meg a „terhelt” gyanúsítását.
Csóka-Szűcs János előzőleg jelezte, hogy kártérítési igénnyel él a meghurcolása miatt a rendőrséggel szemben.
A napokban a rendőrség egy másik, egy szerencsi facebookozót is alaptalanul gyanúsított meg rémhírterjesztéssel. Abban az ügyben kevesebb mint 24 órán belül visszavonták a gyanúsítást.
Az ellenzék a rémhírterjesztésről szóló új törvény eltörlését követeli, tegnap Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke be is nyújtott egy ezzel kapcsolatos törvényjavaslatot. A rémhírterjesztésről szóló jelenlegi szabályozást a Fidesz március végén fogadta el, már akkor is komoly nemzetközi bírálat mellett.
A koronavírus miatti országos veszélyhelyzet idején egytől öt évig terjedő börtönbüntetés szabható ki rémhírterjesztésért.
Csóka-Szűcs János jogi képviseletét a Magyar Helsinki Bizottság látta el, ők segítették az ügyészségi panasz elkészítését is.
A Media1 a felhatalmazási törvény márciusi elfogadása óta cikksorozatban mutatja be Magyarország legkiválóbb rémhírterjesztőit József Attilától Ady Endréig.
További hírek találhatók a Media1-en!