Folytatódnak a különös történések a Magyar Hang, a tavaly bezárt kormánykritikus Magyar Nemzet egykori stábja által létrehozott hetilap körül.
Pár hete a Media1 számolt be róla elsőként, hogy az Aldi áruházlánccal milyen vitájuk alakult ki. Már épp perre készült a Magyar Hang a cég ellen, mivel nem akadt hely a bőven 10 ezer feletti heti példányszámban értékesített és ezzel a legnagyobb közéleti hetilapok közé tartozó sajtótermék számára az áruház polcain. A probléma végül megoldódott egy héttel az erről szóló cikk után, amikor az Aldi közölte, hogy április első hetétől hajlandó betenni a hetilapot a kínálatába.
Mindez közel egy évvel a lap indulása után történik, miközben a lap más terjesztőknél – beleértve például az ellenzékiséggel aligha vádolható CBA-t is – egy ideje már ott lehetett. Az Aldi egyébként azt mondta, döntéseit kizárólag üzleti alapon hozza, és már a cikktől függetlenül is a szokásos gyakorlatának megfelelően készült a bolti lapkínálat felülvizsgálatára.
Mindenesetre hogy vannak nehézségei a Magyar Hangnak a magyar körülmények között, azt jól mutatja, hogy a lapnak a postai terjesztéshez kapcsolódva is rendhagyó segítségre, helyi segítőkre volt szüksége. Emellett a lapot Szlovákiában, Pozsonyban kell kinyomtatni, mert a lap főszerkesztőjének korábbi közlése szerint idehaza állítólag nem vállalták a nyomdák a feladatot.
A miniszterelnöki sajtótájékoztatón se akadt hely
Idén év elején Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatójára se akadt hely a lap munkatársai számára, a TASZ szerint egyébként teljesen jogellenesen. Ez utóbbi kapcsán a Miniszterelnökség ellentmondásos magyarázatot adott, miért nem lehettek ott: helyhiánnyal magyarázták a kizárást. Később viszont kiderült, hogy inkább arról van szó, hogy nem szívesen látta volna őket a miniszterelnök, illetve a stáb.
Ebben az esetben egyébként a kizárás, a helyhiány több más szerkesztőséget is érintett, de ezek közös vonása az volt, hogy beszámolnak a kormány szempontjából kínos ügyekről is.
Hiába szereti a Magyar Hang a magyar focit, a magyar futballszövetség nem talált helyet
A Magyar Hangot kellemetlenül érintő helyhiány problémája már a sportközvetítéseknél is előjött.
Az elmúlt hetekben a Magyar Hang számára az adta fel a leckét, hogy a mindig nagy érdeklődéssel figyelt, vagyis média szempontból különösen fontos szlovák-magyar labdarúgó Európa-bajnoki selejtező focimérkőzésre szerettek volna akkreditálni, hogy arról a weboldalukon közvetíthessenek, ám a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elutasította a kérelmet a szlovákiai Nagyszombat településen zajló meccsre.
Történt mindez úgy, hogy – ahogy a lap megírta – még határidőn belül adták be a jelentkezéshez az MLSZ formanyomtatványait. A történet itt véget is ért volna, ha a lap nem edződött volna már meg és ennyiben hagyta volna a dolgot, vagyis elfogadta volna a magyarázatot.
A magyarázat az MLSZ részéről egyébként az volt, hogy nincs hely.
Eközben másokat, a Magyar Hangnál jóval kisebb médiumokat beregisztrált az MLSZ.
A kínos helyzetből Szlovákia segítette ki a Magyar Hangot
A Magyar Hang ezek után úgy döntött, nem mond le arról, hogy első kézből, a helyszínről számoljon be „a magyarok számára létfontosságú találkozóról” a weboldalán, ezért megpróbálkozott beadni az akkreditációt Szlovákiában is. Ezek után pedig a Szlovák Labdarúgó Szövetségtől Monika Jurigová, a szlovák szövetség sajtófőnöke – bár eddigre már kicsúsztak a határidőből – egy udvarias levélben a következőket írta:
„Tisztelt Magyar Hang! Noha az akkreditációs határidő már lejárt, ám szeretnénk segíteni Önöknek. A kért akkreditációt megadjuk, amit a mérkőzés megkezdése előtt vehet át. Üdvözlettel Monika Jurigová”
A végén tehát be tudott számolni a történtekről testközből a hetilap online portálja, mégis akadt hely a stadionban.
Ez azonban kizárólag a szlovákok rugalmasságán, segítőkészségén múlott.
A Magyar Hangnak az olimpiai sajtókeretben sem találtak helyet
A Media1-nek Lukács Csaba, a Magyar Hang lapigazgatója beszámolt arról is, hogy más sportos ügyekben sincs szerencséjük. Át is küldött egy levelezést arról, hogy nemrég a 2020-as nyári, tokiói olimpiára próbáltak volna akkreditálni a Magyar Olimpiai Bizottságnál.
Ám a MOB médiaakkreditációkkal foglalkozó munkatársa arra hivatkozva, hogy Magyarország számára kiosztott kvótaszám limitált, végül nem fogadta el a jelentkezést, és csak várólistára volt hajlandó tenni a lapot.
Ha valaki visszamondaná, bemehetnek
Így végül csak abban az esetben tudnak tudósítani Tokióból, ha az eddig akkreditációra felterjesztett médiumok közül bármelyik visszamondaná kérelmét, vagy más okból törlődik a rendszerből. Illetve ezen túl még azt ajánlották a Magyar Hangnak, hogy igényeljen úgynevezett ENR-akkreditációt (Non-Right Holding Broadcaster, versenyen kívüli mozgóképrögzítés) a NOB-nál március 15-ig.
Lukács szerint azonban az ENR-akkreditáció nem lenne megoldás, azt ugyanis a tévés stáboknak, mozgóképrögzítőknek tartják fenn, ők pedig nem broadcasterek.
Lehet, hogy megint külföldről kérnek segítséget?
Lukács a Media1 kérdésre, hogy mit tesznek most, esetleg megpróbálkoznak-e ismét külső, nemzetközi segítséget kérni – például a Szlovák Olimpiai Bizottságnál még hátha tudnának regisztrálni, ha már úgyis ilyen jó a viszonyuk Szlovákiával -, Lukács tréfásan annyit mondott, elképzelhető, hogy inkább a Nemzetközi Olimpiai Bizottsághoz fordulnak azzal a kéréssel, hogy ha már úgyis van a Menekült sportolóknak, országhoz nem kötődő csapata, hadd tudósíthassanak ők is menekült, országhoz nem kötődő újságíróként.
Független sportújságíró: szűk a magyar keret
A Media1-nek egyébként egy független sportújságíró azt mondta, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság rendívül szűkös keretet szokott meghatározni az országonként delegálható újságírók számát tekintve, így a keret valóban korlátozott. A sportújságíró szerint ilyen problémák már máskor is előfordultak. A Magyar Olimpiai Bizottság az alábbi linken elérhető oldalon közöl részleteket arról, hogyan próbálja priorizálni a résztvevőket, vagyis eldönteni, hogy kit vesz be a keretbe, és kit utasít el.
Egyébként akit érdekel, az olimpiai akkreditációs folyamatról ezen a címen érhet el még részletesebb leírást.