Az Európai Parlament május 3-án, a sajtószabadság világnapján hirdette ki a pályázatot a második alkalommal odaítélendő Daphne Caruana Galizia újságírói díjra – számolt be egy keddi közleményében a testület.
Mint írták, a díjjal az EP a kiemelkedő újságírói teljesítményt kívánja elismerni, és évente ítélik azt oda olyan újságíróknak, akik munkájukon keresztül az európai alapértékekért és alapelvekért, így például az emberi méltóságért, a szabadságért, a demokráciáért, az egyenlőségért, a jogállamiságért vagy az emberi jogokért állnak ki.
„Az Európai Parlament üzenete egyértelmű: Európa azok oldalán áll, akik az igazságot keresik. Daphnét azért hallgattatták el, mert a valóságra derített fényt. Soha nem engedhetjük meg, hogy újságírók célponttá vagy áldozattá váljanak. A Parlament ezzel a díjjal továbbra is a szólásszabadság, a sokszínű média és a minőségi újságírás mellett áll ki, és a következő nemzedékeknek is segít átadni ezeket az értékeket”
– mondta Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke.
Független páneurópai zsűri választja ki a nyertest
A díjra állampolgárságtól függetlenül minden hivatásos újságíró és bármilyen szakmai csoportosulás pályázhat. Pályaműként olyan oknyomozó anyagot lehet benyújtani, amely a 27 uniós tagállam egyikében már megjelent a sajtóban vagy más médiában.
A nyertest a sajtó és a civil társadalom, valamint a főbb újságíró-szervezetek képviselőiből álló, független páneurópai zsűri fogja kiválasztani. Az ünnepélyes díjátadás minden évben Daphne Caruana Galizia meggyilkolásának évfordulója, október 16. körül lesz.
„Az elismerés és a 20 ezer eurós pénzdíj üzenetet közvetít: azt mutatja, hogy Parlament elkötelezetten támogatja a tényfeltáró újságírást, és fontosnak tartja a szabad sajtót”
– írták. A pályázatokat a daphnejournalismprize.eu weboldalon lehet leadni.
A díjat a tavalyi évben a Forbidden Stories által vezetett, oknyomozó újságírókból álló nemzetközi konzorcium vehette át. Ők tárták fel a Pegasus-ügyet.
Egy pokolgépes merényletben elhunyt újságírónőről nevezték el a díjat
Daphne Caruana Galizia máltai újságírónő, blogger, korrupcióellenes aktivista főként korrupciós ügyekről, pénzmosásról, szervezett bűnözésről, a máltai állampolgársági papírok adás-vételéről és a kormány Panama-iratokhoz fűződő viszonyáról tudósította a nyilvánosságot.
Folyamatos zaklatásnak volt kitéve, többen megfenyegették, mígnem 2017. október 16-án egy autóba rejtett pokolgép oltotta ki az életét. A máltai hatóságok nyomozása az ügyben óriási felháborodást keltett, és végül Joseph Muscat miniszterelnök lemondásához vezetett. A súlyos mulasztások miatt a Parlament 2019 decemberében felkérte az Európai Bizottságot, hogy saját hatáskörében tegyen lépéseket.
A gyilkossággal kapcsolatos korábbi írásainkat ide kattintva olvashatja el.
Ha feliratkozik a Media1 Telegram-csatornájára, sosem marad le a híreinkről!
További híreket talál a Media1-en! Csatlakozhat hozzánk a Facebookon és a Twitteren, valamint feliratkozhat a hírlevelünkre is!