Évről-évre, immáron 5 éve mindig beszámol az MTI a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács 2013-ban, azaz 6 évvel ezelőtt elhunyt volt elnökéről, Szalai Annamáriáról – pontosabban a nemzeti hírügynökség tudósítása szerint Szalay Annamáriáról – elnevezett és az ő emlékét tovább vinni szándékozó médiadíj átadásairól. Így történt ez tegnap is. (Az idei díjazottról cikkünk végén esik szó.)
Az MTI tudósításaiban 2014 óta mindig viszonylag hangsúlyosan szerepel a volt NMHH-elnök méltatása, épp ezért is tűnt különösnek, miért említik a volt elnököt Szalay Annamáriaként, holott biztos voltam benne, hogy ez helytelen. Ugyanis 2010-ben, amikor az NMHH és Médiatanács elnökének nevezték ki az egykori fideszes országgyűlési képviselőt, majd a kinevezését követő első sajtótájékoztatóján többek arcára mosolyt csaltam azzal, amikor Szalay Dánielként bemutatkozva kérdést tettem fel, hogyan tervezi Szalai távközlési múlt hiányában vezetni a hírközlési ügyekkel is foglalkozó hatóságot, többszörösen ellenőriztem, nehogy rosszul írjam a nevét. Akkoriban Szalai Annamáriaként szerepelt az NMHH weboldalán és a sajtóban mindenütt. Az NMHH elnöke rendeletalkotási jogot is kapott a fideszes kétharmadtól: 2011-ben hozott első rendeletét is Szalai Annamáriaként jegyezte.
Mielőtt elkezdtem volna megírni ezt a mostani pár sort, a biztonság kedvéért azért rámentem a 2013 áprilisi haláláig általa elnökölt Médiatanács honlapjára, ahol korabeli Médiatanács-ülésekről készített jegyzőkönyvekben is megtaláltam a nevét: egyértelműen Szalai Ananmáriaként szerepelt az elnök neve aláíróként. Igaz, az elnök a halála előtti ülésekről már távol volt, azokat tehát már nem írhatta alá, de egyébként ezekben is azt írta a Médiatanács: „Szalai Annamária elfoglaltsága miatt nem vesz részt az üléseken”.
Szalai Annamária nevét a halála bekövetkezésekor is még pontos i-vel írták az NMHH honlapján, és ekkoriban még az MTI is a név ezen formáját használva közölte a gyászhírt. Ahogyan az azóta bezárt Népszabadság és a Népszabadság Online is „sima i”-t használt 2013. áprilisában. (De még ne csukják be az írást, mert a magyarázat és a fordulat még hátravan!)


Szalai halála után a legtöbb helyen Szalay-ként szerepel
Nem sokkal Szalai halála után hozták létre az új díjat, illetve jött létre Varga Mihály pénzügyminiszter elnökletével a közhasznúként bejegyzett Szalay Annamária Média Alapítvány (igen, így, y-nal írva!) és a Szalay Annamária Médiadíj. Az alapítvány létrejöttéről szóló MTI-hírben a díj neve y-nal szerepelt, és a méltatott volt NMHH-elnök is.
A díj átadásáról szóló hírt ebben a formában, betűhűen vette át számos sajtótermék, a Magyar Időktől kezdve az Sonline-ig, bár volt olyan médium is, mely észlelve, hogy eddig mindig simán, pontos i-vel szerepelt az egykori hírközlési és médiahatósági vezető neve, elírásnak vélte a dolgot, vagyis javította azt.
Orbán Viktor kormányának honlapja, a kormany.hu az MTI-féle új, y-os írásmódot vette át már 2014-ben. Az y-os verzióhoz láthatóan ragaszkodtak ezután is, hiszen így történt ez azután 2015-ben, 2016-ban, 2017-ben és tavaly, 2018-ban is.

Tovább nézelődtem, hátha találok még valamit, hogy mi történhetett Szalai/Szalay körül. Először is az alapítvány nevére kerestem rá a bíróságon. Ott azt láttam, hogy az elnök által használt névvel ellentétben y-nal jegyeztették be a szervezetet a Civil Szervezetek névjegyzékébe.

Gondoltam megkérdezem Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, az alapítvány kuratóriumi elnökét, mi ennek az oka. Még korán reggel fel is hívtam a sajtóirodáját, ahol telefonon azt mondták, küldjem el a kérdéseimet írásban. Arra kérdeztem rá, hogy ha egész életében máshogyan használta a médiahatóság egykori elnöke a nevét, és még az NMHH-s hivatalos utolsó jegyzőkönyveiben is i-vel szerepelt, akkor az alapítvány miért nem ebben a formában használja.
Válasz erre egy ideig nem érkezett (azóta igen), de időközben máshol mégis találtam egy egyébként kissé meglepőnek tűnő magyarázatot a történtekre.
Egy emléktáblával jutunk közelebb a magyarázathoz
2016 szeptemberében emléktáblát adtak át Zalaegerszegen a volt NMHH elnökre, a városi hangverseny- és kiállítóterem volt igazgatójára és a térség országgyűlési képviselőjére emlékezve. A zalai származású volt médiahatósági elnök nevét ezen ugyancsak Szalay Annamáriaként tüntették fel.

Az akkoriban még éppen létező (pár héttel később bezárt) Népszabadság Online munkatársa egy fotó közlése mellett nem sokkal később meg is írta, hogy elírták a táblán Szalai Annamária nevét. Később azonban úgy pontosították a hírt, hogy az alapítvány kuratóriumi elnöke, Varga Mihály szerint valójában nem elírásról van szó, hanem
a volt NMHH-elnök a halála előtt megváltoztatta a nevét Szalay-ra. A nemzetgazdasági miniszter szerint egyébként Szalai ezzel „visszatért a családja nevének eredeti, történelmi írásához”.
Jó kérdés persze, hogy ha elfogadjuk Varga Mihály magyarázatát, és az „y” kérdését tényleg annyira fontosak tartotta Szalai Annamária, hogy a halálát megelőző súlyos betegség, a rák mellett még a névváltásra fordította hátralévő idejének egy részét, akkor a gyászjelentésekbe, vagy épp az NMHH honlapján és a jegyzőkönyvekbe miért nem így írták. Erre egyelőre nem látok magyarázatot.
Frissítés 11:35 – Befutott a minisztériumtól is a válasz
Visszahívás érkezett időközben a Pénzügyminisztériumból, Varga Mihály sajtókapcsolati munkatársaitól. Elmondták, hogy ők Szalai Balázstól (igen, ő pontos i-vel írja), Szalay Annamária testvérétől kaptak azzal kapcsolatban jelzést, hogy a halála előtt megváltoztatta a nevét. Azt, hogy a halála előtt ez pontosan mikor történt, Varga Mihály sajtósai sem tudták megmondani, de elmondták, hogy tudatosan írják y-nal a díj nevét, a család, illetve Szalai Balázs kérésére.
És akkor az idei díjazott
Bakos Katalin televíziós főszerkesztő, rendező, sokoldalú közszolgálati médiaszakember kapta idén a Szalay Annamária-díjat. Az elismerést Varga Mihály pénzügyminiszter adta át kedden Budapesten – tudósított az MTI.
A tárcavezető, aki egyben a Szalay Annamária Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Klebelsberg Emlékházban rendezett eseményen a kitüntetettet méltatva örömtelinek nevezte, hogy évről évre olyan szakemberek részesülhetnek az elismerésben, akik munkájukkal képviselik a médiaalapítvány fundamentumait jelentő értékeket.
A 2013-ban elhunyt Szalay Annamáriáról megemlékezve Varga Mihály azt mondta: alkotó ember volt, aki mélyen hitt azokban az értékekben, amelyekért dolgozott, „nem követő, hanem útmutató volt”. Szalay Annamária a magyar gyermekek és fiatalok egészséges lelki fejlődésére hatást gyakorló médiatartalmakat a gyermekek igényeihez igazodóvá tette, segítette fejlődésüket, megóvta őket a számukra káros hatásoktól – idézte fel. Varga Mihály kijelentette: Bakos Katalin a magyarság egységét, „közös kultúránk értékét és a közösségünkhöz tartozás örömét közvetíti”.
A mai médiavilágban nagy szükség van az általa képviselt hangra, szemléletre, szándékra és műveltségre, illetve útmutatásra – hangsúlyozta Varga Mihály, majd példaként említette Bakos Katalinnak az egykori kultuszminiszterről, Klebelsberg Kunóról készített filmjét. A pénzügyminiszter kiemelte azt is: „tiszta kommunikációs teret kell teremtenünk gyermekeink számára” egy olyan korban, amikor a gyerekek már nagyon fiatalon csatlakoznak a közösségi médiához. „A mi felelősségünk is, hogy milyen tartalmakat érnek el. Ebben kulcsszerepe van mindenkinek, aki értékeink mellett elkötelezett szakemberként vesz részt ezen folyamatok alakításában” – fogalmazott a miniszter. Bakos Katalin a díjat megköszönve a többi közt arról beszélt, hogy „amíg ilyen elődeink vannak, mint Klebelsberg Kuno és Szalay Annamária, nincs okunk a csüggedésre”. A méltatás szerint Bakos Katalin a Magyar Televíziónál (MTV) kezdte pályáját, több mint negyven éve. Az Iskolatelevíziónál indulva végigjárta a tévés ranglétrát. Lépésenként haladva első asszisztensként, a Családi kör című műsorban, majd rendezőként, szerkesztőként dolgozott. Figyelme középpontjában kezdetektől az összmagyar kultúrában, mint szellemi egységben való gondolkodás áll. 2000-ben Sára Sándor hívta a Duna Televízióba, ahol számos művészeti dokumentum- és portréfilmet készített. 2009-ben a Memento sorozatot már ismét az MTV-ben készítette, 2010-ben kulturális főszerkesztő-helyettes, majd a megalakuló közmédiában közéleti, dokumentum, határon túli, kisebbségi és vallási főszerkesztő, aztán az M1 intendánsa, majd a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. főszerkesztője lett, közéleti és dokumentum területen – írta az MTI.
Borító: Szalai Annamária / Szalay Annamária volt NMHH-elnök. Fotó: NMHH.hu