EFJ

A magyar médiahelyzet tarthatatlan – Az EFJ budapesti közgyűlésen ítélte el az Orbán-kormány folyamatos támadásait a független sajtó ellen

Az Európai Újságírók Szövetsége (European Federation of Journalists / EFJ) Budapesten megtartott közgyűlésén elfogadott nyilatkozatában elítélte az Orbán-kormány folyamatos támadásait a független média ellen, és sürgette az Európai Bizottságot, hogy lépjen fel határozottan a magyarországi médiapluralizmus védelmében.

Az EFJ hétfőn és kedden megtartott budapesti közgyűlésén – amelyen mint arról beszámoltunk, részt vett Jan Braathu, az EBESZ médiaszabadságért felelős képviselője is – nyilatkozatban ítélte el a magyar kormány folyamatos támadásait a független média ellen, hangsúlyozva, hogy a magyar médiahelyzet tarthatatlan. A dokumentum szerint az Orbán-kormány az elmúlt években példátlan befolyást szerzett a médiapiacon, kritikus hangokat némított el, és ellehetetleníti az oknyomozó újságírást.

A nyilatkozat különösen aggályosnak nevezte a kormány vezető politikusainak retorikáját, akik nyíltan fenyegetik az újságírókat, és a média „kitakarítását” ígérik. A Media1-hez eljuttatott nyilatkozat felidézte, hogy Orbán Viktor a március 15-i budapesti politikai nagygyűlésen egy újságírókat „poloskákhoz” hasonlította, akiket ki kell irtani, vagyis a retorika radikalizálódik.

Orbán Viktor miniszterelnök elmondja a húsvéti nagytakarításról, poloskákról szóló beszédét 2025.03.15-én a Nemzeti Múzeum lépcsőjén az ATV Híradó felvételén
Orbán Viktor miniszterelnök elmondja a húsvéti nagytakarításról, poloskákról szóló beszédét 2025.03.15-én a Nemzeti Múzeum lépcsőjén az ATV Híradó felvételén

A budapesti közgyűlés kiemelte, hogy a kormányközeli KESMA-hoz (Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány) köthető médiumok révén a kormányoldal mára a médiapiac jelentős részét uralja.

Az EFJ úgy véli, hogy az EU túl hosszú ideig nem cselekedett annak érdekében, hogy megakadályozza az Orbán-kormány médiakontroll-törekvéseit, valamint a média szabadságának és a pluralizmusnak az erodálódását, ami súlyosan káros következményekkel járt a jogállamiságra nézve Magyarországon.

Az EFJ közgyűlése üdvözölte az Európai Bizottság Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárásait, és felszólította a Bizottságot, hogy támogassa a Szuverenitásvédelmi Hivatal felszámolását. A szervezet egyúttal kérte, hogy a Bizottság szankcionálja a kormányközeli médiakonglomerátumok versenykorlátozó és piacromboló tevékenységét, és szigorúan ellenőrizze az Európai Médiaszabadságról szóló Rendelet (European Media Freedom Act, EMFA) magyarországi alkalmazását.

A dokumentum szerint a magyar kormány 2015 és 2023 között több mint 1 milliárd eurónyi állami támogatást juttatott kormánypárti médiumoknak, ezzel is torzítva a médiapiacot.

A budapesti helyszín szimbolikus üzenetet hordoz: az EFJ ezzel is szolidaritását kívánta kifejezni a magyar újságírók mellett, akik gyakran nehéz körülmények között, zaklatások és megfigyelések közepette dolgoznak.

A dokumentum kiemelte, hogy a Pegasus nevű izraeli kémszoftvert újságírók ellen is bevetették Magyarországon, és a hatóságok azóta sem tettek érdemi lépéseket. Ez súlyosan sérti nem csupán az újságírók magánélethez való jogát, de a források védelmét és ezáltal a sajtószabadságot.

A nyilatkozat szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal a Fideszhez lojális vezető alatt áll, és eszközként szolgál a független sajtó megfélemlítésére.

Az Európai Újságírók Szövetsége tiltakozását fejezte ki nem csak az újságírók, de az LMBTQ közösségek elleni támadások ellen is.

Budapesten lesz az EFJ közgyűlése: Karácsony Gergely is felszólal és hazánkba látogat az EBESZ médiaszabadság képviselője

Poloskázás: Bocsánatkérést vár Orbán Viktortól a MÚOSZ

Még el sem fogadták, máris tovább szigorítanák az ellehetetlenítési törvényt

Mong Attila: „Ez lenne az első orosz típusú idegen ügynök törvény az EU-ban, végezne a független magyar médiával”

Az Európai Bizottság felszólította a magyar kormányt: álljanak le az átláthatósági törvénnyel

Borítófotó: EFJ
Még több hír érhető el a Media1-en. Megtalálhat minket Facebookon is. Feliratkozhat napi hírlevelünkre is.

Ne maradjon le a híreinkről, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

Mielőtt távozna...

Kérje ingyenesen napi hírlevelünket és naponta elküldjük e-mail fiókjába a legfrissebb híreinket!

Adatvédelmi beállítások