Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ)

Beszántják az Országos Meteorológiai Szolgálatot

A 153 éve alakult OMSZ feladatait egy állami kézben lévő cég veszi át.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) feladatait január 1-jétől a százszázalékos állami tulajdonban lévő HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. veszi át – vette észre a kormány hivatalos honlapján a hvg.hu. A Lantos Csaba vezette Energiaügyi Minisztérium előterjesztésében kormányrendelet-tervezetet bocsátottak társadalmi egyeztetésre csütörtökön, és egy hét áll rendelkezésre az észrevételek megtételére.

A nemzeti meteorológiai szolgáltatóként leírt állami cégnek pontosan meghatározták a feladat- és hatáskörét: ezek alapján a jövőben a társaság többek közt a meteorológiai folyamatokról, a szélsőséges időjárási helyzetekről, a főbb éghajlati tényezőkről évente. A tárgyévet követő év március 31-ig kell a környezetvédelemért felelős miniszternek, jelenleg tehát Lantos Csabának jelentést készítenie, a megújuló energiatermelést támogató meteorológiai szolgáltatásokat fejlesztenie, a szél- és napenergia termelés előrejelzés hatékonyságát javító előrejelzéseket előállítania.

A tervek szerint az OMSZ idén december 31-én szűnik meg. Az ott foglalkoztatott kormánytisztviselők szolgálati jogviszonya a váltáskor munkaviszonnyá alakul át.

A Magyarország nemzeti meteorológiai szolgáltatójáról és a meteorológiai tevékenységről szóló rendelet hatálya kiterjed a meteorológiai tevékenységet folytató természetes és jogi személyekre, állami szervekre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezetekre, a nemzetközi szerződésekből adódó meteorológiai feladatok ellátására. A tervezet megkülönbözteti, elkülöníti a meteorológiai tevékenységeket, az állami meteorológiai tevékenységtől – írták.

Az OMSZ jogelődje 153 évvel ezelőtt alakult. A szolgálat jelenlegi nevén 1970-től működik. A kormánynál tavaly augusztus óta nem fekszenek különösebben jól: akkor az akkori illetékes miniszter, Palkovics László kirúgta az OMSZ vezetőit, mert tévesen jelezték előre, lesz-e vihar augusztus 20-án.

Palkovics László előállt egy új teóriával arról, hogy miért bocsátotta el az OMSZ vezetőit

Kizárták a sajtó munkatársait Palkovics László meteorológiai előadásáról

A HírTV-ben bírálta Bencsik András, a kormánypárti Demokrata főszerkesztője az OMSZ-vezetők leváltását

42 ország meteorológusai és tévés időjárás-jelentői közösen állnak ki az OMSZ elbocsátott vezetőiért

Nincs meteorológus végzettsége az OMSZ új vezetőjének – „A Párt megszállja az időjárás-előrejelzést is” a DK szerint

Manipulatívan megvágta az M1 Híradó az augusztus 20-i saját előrejelzését, hogy utólag pontosabbnak állítsa be azt az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzésénél

További hírek érhetők el a Media1.hu oldalon. Megtalálhat minket Facebookon is. Iratkozzon fel ingyenesen napi hírlevelünkre, hogy mindig képben legyen a média világának híreivel kapcsolatban!

Ne maradjon le a híreinkről, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

Mielőtt távozna...

Kérje ingyenesen napi hírlevelünket és naponta elküldjük e-mail fiókjába a legfrissebb híreinket!

Adatvédelmi beállítások