A török parlament tegnap, csütörtökön elfogadta a Recep Tayyip Erdoğan elnök által javasolt törvényt, amely a szólásszabadsággal kapcsolatos aggodalmak ellenére akár három év börtönnel is sújtaná az újságírókat és a közösségi média felhasználóit a „dezinformáció” terjesztéséért – írta a Reuters nyomán az Index.
A törvény 29. cikke szerint egytől három évig terjedő börtönbüntetésre számíthatnak azok, akik „félelemkeltés és a közrend megzavarása” céljából hamis információkat terjesztenek az interneten Törökország biztonságáról.
A kritikusok szerint a törvény visszaélésre ad okot, miután abban nincs egyértelműen definiálva a „hamis és félrevezető információ” fogalma.
Így a törvény visszaélésre adhat lehetőséget a bíróságoknak, amelyek a kritikusok szerint az elmúlt években agresszívan léptek fel a nyíltan másként gondolkodókkal szemben.

Egyre nagyobb bajban a török média
A jövő évben esedékes elnök- és parlamenti választások előtt a médiaszabadság kérdése egyre nagyobb jelentőséggel bír az országban, mivel a felmérések szerint Erdoğan és az AKP párt támogatottsága a legutóbbi szavazás óta erősen visszaesett.
A Reuters a közelmúltban egy vizsgálatot is végzett, mely rámutatott, hogy Törökországban a mainstream média a kormány által jóváhagyott szalagcímek szoros láncolatává vált, míg a kisebb, független és ellenzéki médiumok a szabályozói döntések terheitől szenvednek.
A Velencei Bizottság azt mondta, hogy különösen aggódik a törvény börtönre vonatkozó rendelkezésének következményei miatt, „nevezetesen az elrettentő hatás és az öncenzúra fokozódása miatt” a szavazás előtt.
Ha feliratkozik a Media1 Telegram-csatornájára, sosem marad le a híreinkről!
További híreket talál a Media1-en! Csatlakozhat hozzánk a Facebookon és a Twitteren, valamint feliratkozhat a hírlevelünkre is!