Ókovács Szilveszter, az OPERA főigazgatója a HírTV műsorában.

Ellenőriztük, igaz-e, amit Ókovács Szilveszter, az OPERA főigazgatója az Indexen a régi Indexről állított

Ókovács olyanokat állított az Indexnek egy friss interjúban, hogy korábban nem szerepelhetett az intézmény a lap felületén. A Media1 ellenőrizte, igaz-e ez.

Interjút adott az Indexnek Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaházból lett OPERA főigazgatója. A ma, csütörtök reggel megjelent interjú címe „Miért teszünk úgy, mintha valami diktátor lennék?”.

És bár az első kérdésben a lap az Operaház felújítása felől érdeklődött, válaszában Ókovács rögtön a szerkesztési szabadság témakörére terelte a szót, és azt sérelmezte, hogy az elmúlt bő tíz évben – állítása szerint – nem foglalkozott velük (mármint az Operával) az Index – írja a 24.hu.

Idézzük is, mit nyilatkozott Ókovács:

„Hadd bocsássam előre, még szoknom kell, hogy interjút készít velem az Index, erre a kinevezésem óta eltelt lassan tizenegy évben nem volt példa, pedig mégiscsak a mienk a legnagyobb magyar kulturális intézmény, amely ráadásul tényleg oldalfüggetlenül, nemzeti intézményként működik. Létezik szerkesztési szabadság, de felelősség is. Ha egy vezető orgánum azt a hatás kelti, hogy elég őt olvasni a körülöttünk pulzáló világ megértéséhez – és az Index ilyen volt tíz éve is –, nem teheti velünk ezt a shadow banninget, nem tehetnek minket »indexre« csak azért, mert én vezetem az OPERÁ-t. A magyar médiapiacon egyedüliként épp a legolvasottabb Index nem adott teret sem a művészeinknek, sem az előadásainknak – és »természetesen« én sem mondhattam el terveinket, álláspontunkat. Mások viszont beszéltek helyettünk, rólunk. Örülök, ha ez most, bő tíz év után változik, és nem csak botrányok kapcsán kerülünk az önök felületére”

– fogalmazott Ókovács.

A hvg.hu emlékeztetett: a főigazgatónak a kormánypárti Origo.hu rendszeresen biztosít megjelenést, gondolatait „levelekben” írhatja meg a lapban; szám szerint eddig 212-nél tart.

Mi igaz Ókovács állításaiból az Index kapcsán?

A Media1 kíváncsi volt, hogy igaz-e, hogy az Opera nem szerepelhetett a „régi” Index hasábjain, adtak teret a velük kapcsolatost témáknak. Hogy a lényegre térjünk: több olyan anyagot is találtunk, amelyben a Magyar Állami Operaházról írtak (például: Faust-évaddal ünnepel az Opera (borítóképen: Ókovács Szilveszter), Metrókoncert lesz a II. János Pál pápa téren stb.)

Volt, amikor egy ügy kapcsán idézték az ATV-nek nyilatkozó Ókovács Szilvesztert, de olyan is előfordult, hogy Ókovács nekik írott véleménycikkét közölték 2019 májusában, vagyis még bőven az előző Index-stáb távozása előtt, ami 2020 július végén történt, miután Bodolai László, az Index.hu Zrt. igazgatóságának akkori elnöke elbocsátotta Dull Szabolcs főszerkesztőt, és a szerkesztőség kérése ellenére sem helyezte vissza őt a főszerkesztői székbe.

Persze a régi Indexen jelentek meg negatívabb tartalmú írások is az Operaház kapcsán: például 2012-ben megírták, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) nyomoz az intézményben, vagy hogy Ókovács kirúgta Győriványit.

További híreket talál a Media1-en! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon, valamint iratkozzon fel a Media1 hírlevelére is!

Borító: Ókovács Szilveszter, az OPERA főigazgatója a HírTV műsorában. Fotó: YouTube / HírTV

Ne maradjon le a híreinkről, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

Mielőtt távozna...

Kérje ingyenesen napi hírlevelünket és naponta elküldjük e-mail fiókjába a legfrissebb híreinket!

Adatvédelmi beállítások