Tizenhét európai uniós tagállam közös levélben tiltakozik a múlt héten elfogadott, bírálói szerint homofób magyar jogszabály ellen. Az Európai Bizottságnak, az Európai Unió Tanácsa portugál elnökségének és az Európai Tanács elnökének címezett levelet
- Belgium,
- Dánia,
- Németország,
- Észtország,
- Írország,
- Görögország,
- Spanyolország,
- Franciaország,
- Olaszország,
- Ciprus,
- Lettország,
- Luxemburg,
- Málta,
- Hollandia,
- Finnország,
- Svédország
- és Ausztria állam- vagy kormányfője írta alá.
A levélben elítélték „az alapvető jogokkal szembeni fenyegetéseket” és az LMBT-közösséggel szembeni hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem folytatására szólítottak fel – írja a 444 az MTI és az Euronews híre nyomán.
Az aláírók emlékeztettek:
„a közös alapvető értékeinkhez való kötődést és azok betartását uniós szerződések rögzítik”.
Hozzátették: elkötelezettek az LMBT-közösséget célzó diszkrimináció elleni harc mellet és megerősítik az alapvető jogok védelmét.
„A tisztelet és az elfogadás az európai projekt középpontjában áll. Elkötelezettek vagyunk az ezen értékek védelmét célzó erőfeszítések folytatása mellett, biztosítva, hogy a jövő európai generációi az egyenlőség és a tisztelet légkörében nőjenek fel” – írták.
Hate, intolerance and discrimination have no place in our Union.
That's why, today and every day, we stand for diversity and LGBTI equality so that our future generations can grow up in a Europe of equality and respect. pic.twitter.com/tquS0v8oZM
— Alexander De Croo (@alexanderdecroo) June 24, 2021
A csütörtöki uniós csúcstalálkozó előtt tartott sajtótájékoztatóján kérdezték a magyar törvényről az Európai Parlament elnökét, aki válaszában kijelentette, hogy itt az idő, hogy olyan tagállamok esetében, ahol megsértik a jogállamiságot, az unió alkalmazza a január elseje óta érvényes jogállamisági feltételrendszerről szóló rendeletet, melynek értelmében kötelezettségszegés esetén az EU felfüggesztheti az uniós pénzek kifizetését.
David Sassoli hozzátette: az EP kész jogi eljárást indítani az Európai Bizottság ellen, ha a brüsszeli végrehajtó testület tovább késlekedik az uniós költségvetés védelmére létrehozott jogállamisági feltételrendszer alkalmazásával.
A bírálói által orosz mintájú propagandatörvényként, kormánykörökben pedofíliaellenes törvényként emlegetett jogszabály korlátozza a homoszexuálisok médiajelenlétét, és ezáltal a szólás szabadságával kapcsolatos jogokat, valamint hátrányos megkülönböztetésben részesíti az érintetteket.
Az üggyel kapcsolatos korábbi tartalmaink itt érhetők el.