Mint arról a Media1-en pénteken beszámoltunk, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) egy meg nem nevezett magánszemély feljelentése nyomán, szexuális erőszak bűntett kísérlete miatt nyomozást rendelt el az RTL reality-jében, a Való Világ 12-ben (VV12) a napokban történtek miatt.
A Reddit nevű közösségi média felületen óriási felháborodást okozott, hogy adásba került az RTL+ nevű fizetős streamingplatformon, amint egy bizonyos VV Dzsigeri nevű férfi (borítóképünkön) erőszakoskodott egy bizonyos VV Giada nevű játékossal. A történtekről készült videofelvételt médiaetikai aggályaink miatt nem linkeljük és nem tesszük közzé, a felvételen ugyanis az látszik, amint először az említett férfi a nő lábai közé, a nemi szervéhez nyúlkál, miközben a nő ez ellen hangosan tiltakozik, és azt kiabálja, hogy „menj innen”, majd a férfi teljes testsúllyal ránehezedett a nőre, befogta a száját, és miközben Giada ütögette őt és sikítozott, továbbra is a lábai között nyúlkált a nőnek, és csak azután szállt le a férfi a nőről, miután Giada megütötte az erőszakos férfi száját.
Abúzus élő adásban
Bár a reality-t a nap 24 órájában folyamatosan szerkesztők figyelik, ők mégsem avatkoztak be a social media platformon fellelhető videó tanúsága szerint, tehát meg sem próbálták leállítani a nőt abuzáló férfit. Sőt a férfi ezt követően még több mint fél napon át (egyes számítások szerint legalább 15 órán át) a VV12 luxusvillájában maradhatott.
Az RTL az esetről először nem adott ki közleményt, gyakorlatilag elhallgatták a botrányt, később pedig ugyan bejelentették, hogy kizárják VV Dzsigerit, de még ekkor is kínosan kerülték, hogy elmondják, mi történt pontosan, mintha csak megpróbálták volna elkenni ezt a rendkívül súlyos ügyet. Amikor már több internetes lapban (ACNews, Blikk stb.) is szó esett az ügyről és kiderült, hogy már a BRFK is nyomoz, akkor az RTL.hu-n megjelent egy furcsa és lényeges információkat elhallgató közlemény, de a közleményt nem tették közzé az RTL hivatalos sajtóközleményei között a sajtószobában, mint minden más közleményt szoktak, és nem küldték ki közleményként a média képviselőinek e-mailben sem.
A közleményben nem részletezték, hogy mit követett el VV Dzsigeri pontosan, csak azt, hogy elfogadhatatlanul viselkedett, és egyetlen szót sem fecsérelt az RTL arra, hogy megmagyarázza, stábja miért nem keverte le az adást (erre lehetősége lett volna, hiszen az ilyen műsorokat mindig késleltetéssel teszik közzé a streamingplatformon), illetve miért nem szaladt be egy szerkesztő vagy biztonsági őr, hogy megfékezze a férfit.
Az RTL nem akarja elismerni, hogy többször is óriásit hibázott
Amikor a Media1 rákérdezett arra, hogy az eset után történt-e felelősségre vonás, kapott-e fegyelmit vagy elbocsátottak-e valakit a stábból, amiért adásba engedték az ominózus jeleneteket, illetve nem rohantak azonnal a nő segítségére, és még legalább fél napon át nem távolították el az erőszakos férfit a történtek után, az RTL részéről csak a következő válasz érkezett:
„Köszönjük a megkeresést. Ennek kapcsán a vonatkozó közleménnyel tudunk szolgálni, amely az alábbi linken elérhető, illetve csatolt formában is küldöm.
https://rtl.hu/valovilag/2024/07/19/rtl-kozlemenye-vv-dzsigeri-kizarasarol Kérlek, hogy amennyiben használjátok változtatás nélkül tegyétek.”
Ezt követően visszaírtunk, hogy mi már tegnap beszámoltunk az RTL közleményéről, de az nem ad válaszokat a kérdéseinkre, sőt épp ellenkezőleg, további aggályokat ébreszt, majd újra megkértük, hogy adjanak választ a kérdéseinkre, de erre is csak a következő válasz érkezett:
„Részünkről az eset kapcsán mindent elmondtunk a közleménybe foglalva, nem kívánunk többet hozzátenni.”
Harmadjára is csak maszatolós válasz érkezett
Ezt követően megismételtük, hogy a közlemény egyáltalán nem ad válaszokat a műsor készítésekor elkövetett szakmai hibákkal kapcsolatban, majd a történtek kommunikációjával kapcsolatos aggályokra, és hogy történt-e felelősségre vonás, mire a következő válasz érkezett:
„Az eljárás lezárultáig nem fogunk nyilatkozni. Köszönöm megértésed!”
Azonban egy ilyen súlyos ügyben, a magyar kereskedelmi televíziózás egyik legelfogadhatatlanabb képsorai miatt lennie kellene következményeknek. Válaszolni kellene tehát arra, hogy nem látják-e az ügyben a saját felelősségüket, volt-e szankciója a mulasztásnak. A Media1 egyébként nincs egyedül ezzel a véleményével, hogy súlyos hibák történtek. Tegnapi cikkünk után szaktársunk, a SorozatWiki is részletes írásban foglalkozik a témával. Ők is azt írják, a készítők részéről súlyos szakmai hibák történtek, ugyanis VV Dzsigeri valamikor szerda éjjel, csütörtök hajnali 4 óra előtt követhette el a tettét VV Giada sérelmére (erre a Reddit poszt időpontjából lehet következtetni), majd az eset után még legalább 15-16 órával később, a csütörtöki 19:55-ös VV-adás idején is a VV vilájában tartózkodott Dzsigeri, csak akkor kellett elhagynia a játék helyszínét, és az áldozat addig össze volt zárva tehát VV Dzsigerivel.
Szaktársunk is aggályosnak találja, hogy az RTL+ streamingplatformra kimentek az eseménysorok, pedig alkalmaznak a felületnél késleltetést, így lehetőség lett volna lekapcsolni a közvetítést az aggályos jelenet előtt. Ők sem tartják elfogadhatónak az RTL kommunikációját, például azt, hogy Megyeri Csilla, aki Puskás Peti mellett a ValóVilág másik házigazdája, semmilyen módon nem tájékoztatta a nézőket, hogy pontosan miért zárták ki Dzsigeri a realityből. A játékosoknak ugyan megmutatták a felvételt, viszont a nézőknek el kellett volna mondani mi történt és az lett volna a minimum, hogy az RTL elhatárolódik a történtektől. Egyébként szaktársunk sem kapott rendes válaszokat az RTL-től az általuk feltett kérdésekre, őket is csak a zavaros, maszatolós közleményhez irányították, ahogy egyébként információink szerint más újságírókat is.
A Media1 korábbi cikke ITT érhető el a témáról.
Az RTL reality-jében egyébként nem először történik erőszak: 2022-ben például egy bizonyos VV Rico körül történt botrány: megrángatta VV Renit és a lábát mellette fenyegetőleg a falhoz tette, miközben torkaszakadtából agresszívan beleüvöltött Renáta arcába, illetve lekurvázta és arról beszélt, hogy az illető hímvesszőket vesz a szájába. Volt a műsorban köpködés és rúgás is.
Nyomoz a BRFK a ValóVilágban VV Dzsigeri és VV Giada között történtek miatt
Osváth Zsolt: Bűncselekmény történt a VV11 műsorában, szerződést bontok az RTL Magyarországgal (18+)
Megszólalt az RTL a VV11-ben történt durva agresszió ügyében
****
Megpofozta Puzsér Róbertet a PestiSrácok propagandistája, akit gyanúsítottként hallgatott ki a BRFK
Nyomoz a BRFK Magyar Péter az Ötkertben történt incidense ügyében
Még több hír érhető el a Media1-en. Megtalálhat minket Facebookon is. Feliratkozhat napi hírlevelünkre is.VV10 – Egy valóságshow valósága címmel publikált új kiadványt az NMHH