A moszkvai Vörös tér Oroszországban.

Magyar banki alkalmazottig vezetnek a szálak a fideszes lapok által gyakran idézett, orosz propagandát terjesztő oldal mögött

A titokzatos Orosz Hírek nevű oldal látja el az egyik legstabilabban orosz dezinformációval a kormánypárti médiát.

Az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta különösen felpörgött az oroszhirek.hu internetes címen működő, Orosz Hírek nevű oldal működése. Az oldal működését elemző Lakmusznak nagy nehezen, de nagyjából azt is sikerült beazonosítania, kik állnak mögötte: többek közt egy Herceg Károly nevű férfi, aki 2010-ben a bemutatkozása szerint 28 éves volt, Budapesten élt, politológus végzettséggel rendelkezik, diplomáját 2010 májusában szerezte a Miskolci Egyetemen, biztonságpolitikai szakirányon. Diplomamunkáját a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (az orosz dominanciájú kvázi keleti NATO) működéséről, felépítéséről és katonai erejéről készítette. A lap kérdésére a Miskolci Egyetem is megerősítette, hogy valóban volt ilyen nevű diákjuk. Arról nincs információ, hogy mit csinál jelenleg a férfi, ugyanis elérhetőség sem él hozzá.

A Lakmusznak ugyanakkor sikerült kapcsolatba lépnie Bontovics Attilával, akinek érintettségére egészen friss nyomok is utaltak: nem csak több cikket írt alá és szerepelt a korábbi impresszumban a közreműködők között, de az Orosz Hírek VKontakte- és YouTube-profilja is hozzá kapcsolódik. Miután a Lakmusz idén novemberben megkereste Bontovicsot, a portál összes újságíróját letiltották az Orosz Hírek oldalról, illetve eltüntették a többi hozzá kapcsolódó nyomot is. Bontovics a LinkedInre feltöltött életrajza szerint az elmúlt 10 évben (kisebb megszakítással, 2022-ig) banki alkalmazottként dolgozott. A kérdésekre válaszolva perrel fenyegette a lap munkatársait, emellett annyit válaszolt, hogy 2014 óta nem írt az oldalra. Azt nem volt hajlandó elárulni, kik szerkesztik jelenleg az oldalt.

Az Orosz Hírek 2023. 11. 18-i tartalma
Az Orosz Hírek tartalma 2023.11.18-án

Az Orosz Hírek cikkszáma a korábbi évek napi 1 cikkéről 2022-ben átlagosan napi 10-re, majd 2023-ban 16-ra emelkedett. Az oldal 180 ezres követőtábora nagyon aktív a közösségi médiában, cikkeik pedig a kormánypárti sajtótermékekben (Magyar Hírlap, Demokrata, Origo, Mandiner, PestiSrácok, Magyar Nemzet, megyei lapok) is megjelennek, gyakran félrevezető vagy hamis információkat terjesztve.

A Lakmusz szerint olyan gyakran használt forrásról van szó, hogy például csak a Magyar Hírlap több mint 1500 alkalommal hivatkozott a titokzatos hátterű oldalra.

Az oldal egyébként jellemzően Google által közvetített hirdetésekből működik.

Az égből fogják eljuttatni Oroszországba a valódi híreket, hogy áthatoljanak a propagandán

Nem tartja magát közszereplőnek Ómolnár Miklós, a fideszes lejáratógépezet egyik csúcsfigurája és Nógrádi György, a kormányközeli biztonságpolitikai szakértő

Magyarok is szolgálnak az orosz titkosszolgálat ellenőrzése alatt álló NewsFront nevű portálnál

A PestiSrácok főmunkatársa, Georg Spöttle Moszkva után most a Donbasszból tolja az orosz propagandát

Moszkvában megint megbírságolták a Wikimédiát, amiért nem törölte az oldalairól az oroszoknak nem tetsző tartalmakat

Szintet lépett a cenzúra a Facebook orosz hasonmásán az Ukrajna elleni invázió óta

Távozott Stier Gábor, a Magyar Hang Vlagyimir Putyinnal szimpatizáló újságírója

Beismerte az UItrahang és a Moszkvatér, hogy valótlanságokat állított a Media1 főszerkesztőjéről

Még több hír érhető el a Media1.hu oldalon. Megtalálhat minket Facebookon is. Iratkozzon fel napi hírlevelünkre is!

Borító: A moszkvai Vörös tér Oroszországban. Fotó: stock / Depositphotos.com

Ne maradjon le a híreinkről, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

Mielőtt távozna...

Kérje ingyenesen napi hírlevelünket és naponta elküldjük e-mail fiókjába a legfrissebb híreinket!

Adatvédelmi beállítások