Az okos asszisztensek lehallgatási botránya után újabb van kibontakozóban, írja a hvg.hu a Financial Times által idézett két, egymástól független tanulmány alapján, melyek megállapításai szerint a tévékészülék „látja”, amit a felhasználó művel rajtuk.
A Northeastern University és az Imperial College London is azt találta, hogy számos gyártó, köztük a Samsung, az LG és az Apple márkájú eszköze is adatokat továbbít harmadik fél számára a felhasználóiról. Köztük valamilyen fizetős szolgáltatásnak, például a Netflixnek.
Az elküldött adatok között az IP-cím és a lokációval, azaz a felhasználók pillanatnyi tartózkodási helyével kapcsolatos információk is szerepelnek – derül ki a cikkből, illetve a hivatkozott tanulmányokból.
Felhatalmazás nélkül
A Northeastern összesen 81 eszközt ellenőrzött. Ezek többsége rendszerint kapcsolatba lépett valamely iparági óriás, például a Google vagy a Microsoft szervereivel.
A kutatás szerint ráadásul az adattovábbítás akkor is zajlik, ha a felhasználó soha nem regisztrált a Netflixre, azaz nincs is fiókja a szolgáltatáshoz.
A Washington Post szintén foglalkozott a témával. Azt írják, a helyzet komoly, bizonyos okostévék ugyanis mindent észlelnek, ami a kijelzőn történik, ráadásul függetlenül attól is, hogy valaki dvd-lemezről, kábelről, esetleg valamilyen alkalmazás segítségével fogyasztja a tartalmat.
A félelmek nem most kezdődtek
A hvg.hu emlékeztetett: az okostévék körüli félelmek nem újak, hiszen már 2012-ben is érkeztek információk arról, hogy új, tömeges megfigyelésre alkalmas kártevőhullám megindulását idézhetik elő az okostelevíziók.
2015-ben pedig a Samsung Smart eszközei kerültek be a hírekbe, miután kiderült, hogy a tévék hallják, amit a felhasználó mond előttük.
Külön érdekesség, hogy a probléma miatt korábban maga a gyártó adott ki figyelmeztetést és kérte a felhasználóktól, hogy lehetőleg ne a vállalat okostévéi előtt beszéljék meg személyes dolgaikat.