Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója kedden bejelentette, hogy Libra néven a Facebook új kriptovalutát hoz létre.
Ennek célja, hogy könnyen elérhető pénzügyi szolgáltatásokhoz juttassa azt az 1,7 milliárdnyi embert, akik nem férnek hozzá a hagyományos banki és pénzügyi szolgáltatásokhoz, illetve csökkenteni szeretné a pénzügyi nemzetközi pénzküldés költségeit és nehézségeit.
Vagyis azt szeretnék áthidalni, hogy ma még sokszor egy nemzetközi pénzügyi átutalás általában 3-5 munkanapot vesz igénybe, és nem csak hosszadalmas, de drága is.
A Libra kriptovalutát egy Libra Association elnevezésű nonprofit szervezet fogja kezelni, amely máris 27 tagot számlál, köztük olyan cégeket mint a Mastercard, a PayPal, a PayU, a Stripe, az eBay, a Spotify és az Uber, de beszállt például a Vodafone Group is is. (A teljes taglista itt.)
A Librával előreláthatólag 2020-tól lehet majd fizetni, alapját blokklánc-alapú (blockchain) hálózat jelenti, de az árfolyama mögött valós érték fog állni, ugyanis a dollárral azonos értékű lesz.
A blockchain teszi lehetővé, hogy csökkenjen a hagyományos bankrendszerektől való függés. Az adatok különböző megbízható szervezetek által kezelt adatközpontokban oszlanak meg, köztük a Vodafone Csoport adatközpontjában. A szervezetek így képesek lesznek alacsony költségű pénzügyi szolgáltatások nyújtására a Libra blockchain-en és a Libra kriptovaluta használatával: például fizetési tárcák, megtakarítási számlák vagy nemzetközi pénzátutalási megoldás.
A Facebook egy Calibra nevű alrendszert is létrehoz, ami lehetővé teszi majd, hogy a WhatsApp és a Messenger platformok mellett a fejlesztők a különböző egyéb online megoldásokba is beépíthessék a pénzküldés lehetőségét. Ezenkívül egy digitális pénztárca applikáció is érkezik majd.
A Libra Associationben résztvevő cégek mindegyike legalább 10 millió dolláros befektetéssel szállt be a szövetségbe, de a tervek szerint a 2020-as indulásra még többen, akár százan is csatlakozhatnak.