A 4iG Nyrt. és a T-Systems Magyarország Zrt. konzorciuma nyerte a KTI Közlekedéstudományi Intézet által Helyközi Közösségi Közlekedési Információs Rendszer (HKIR) kivitelezésére kiírt pályázatot – számolt be az MTI az informatikai vállalatnak a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön megjelent közleményéről.
A várhatóan 2020 végére kiépülő országos rendszer nettó 11,15 milliárd forintból valósul meg, amelynek bevezetésétől a fenntartók hatékonyabb és átláthatóbb üzemeltetési körülményeket várnak a közösségi személyszállítás területén. A projektben összehangolják majd a helyközi közösségi járatok – MÁV, Volán – működését és jegyértékesítési rendszerét. A szolgáltatások versenyképességét valós idejű, interneten és mobiltelefonon is elérhető utastájékoztatás segíti majd.
Közölték: az új rendszer az elektronikus jegyértékesítésen túl számos szolgáltatást biztosít, többek között integrált menetrendi rendszert, és elektronikus ügyfélszolgálatot. A helyközi közösségi közlekedés digitalizációja a közlekedéstudományi intézet felügyeletével és koordinációjával valósul meg.
A tájékoztatás szerint a nyertes konzorcium végzi az egységes jegyértékesítési rendszer kialakítását és ahhoz szükséges központi- és háttér-infrastruktúra rendszer beszerzését és komplex kiépítését. Emellett a társaságok feladata a fődiszpécseri és forgalomirányító rendszer, valamint az ügyfélszolgálati és utastájékoztató központ kialakítása, 25 érintőképernyős és vandál-biztos kültéri jegykiadó automata rendszerbe állítása. További 5300 autóbuszt szerelnek fel jegykiadó és jegyellenőrzési funkcióval rendelkező fedélzeti számítógéppel (OBU), és a szükséges hardverek, valamint szofterlicencek beszerzése, és szofverfejlesztési szolgáltatások ellátása is a konzorcium feladata – áll a közleményben.
Bár az MTI tudósításában ezt nem említették, a 4iG egy Mészáros Lőrinchez közelálló vállalkozás, mely azé a Jászai Gellértté, aki nemrég még a gázszerelőből lett felcsúti dollármilliárdos nagyvállalkozónak volt a jobbkeze. A T-Systems Magyarország pedig hamarosan a 4iG birtokába kerül.
Egyébként korábban a T-Sytems építette ki a budapesti e-jegy rendszert is, melyet azonban az indulását követően le kellett állítani, mivel az súlyos biztonsági réseket tartalmazott, és egy hacker feltörte.