A sajtószabadsággal foglalkozó szakmai szervezet egy digitális alkalmazást tett közzé az interneten, amelyen keresztül, egy háromlépcsős folyamatban a médiumok megkaphatják a JTI-címkét – írja az MTI.
A folyamat első szakaszában a jelentkező saját maga értékeli, hogy megfelel-e a megfogalmazott „szabványnak”. Ez egy szakmai követelményrendszer, amelyet több mint 130 médiaszervezet és sajtószereplő, akadémikusok, médiahatóságok és technológiai vállalatok együttműködésével, az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) és az Agence France-Presse (AFP) francia hírügynökség alapítói támogatásával dolgoztak ki.
A második körben a pályázó média önértékelésének eredményeit egy átláthatósági jelentésben nyilvánosságra hozhatja. Végül egy akkreditált tanúsítószervezet független vizsgálat keretében átvilágítja a jelentkezőt. A folyamat résztvevői csak akkor kaphatják meg a JTI-címkét, ha az említett szinteket teljesítették.
A párizsi központú Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi szervezet szerint a terv mélyreható és újító előrelépést jelent a dezinformáció elleni küzdelemben.
„Napjaink információs káoszában az álhírek, a propaganda, valamint a gyűlöletbeszéd versenyelőnyben van az újságírással szemben”
– jelentette ki Christophe Deloire, az RSF főtitkára.
Az újságíró szervezet azt reméli a tervtől, hogy az emberek majd a megbízható médiához fordulnak információkért.
A JTI-címke a hirdetőket is megnyugtathatja, ami által több reklámbevételt keletkeztet a folyamatban résztvevők számára. A címke egyben referenciaként szolgálhatna a szabályozó hatóságok, közösségi hálózatok számára, és megfelelésre ösztönözné a feltételeknek még meg nem felelő médiumokat is a csatlakozásra – véli a Riporterek Határok Nélkül.
Még több hír található a Media1-en. Iratkozzon fel hírlevelünkre, kövessen bennünket Facebookon is!
Borítókép: Journalism Trust Initiative honlapja