Tavaly sem tudott nyereséget termelni a 2013-ban alapított Magyar Jeti Zrt., a 444.hu hírportál üzemeltetője – derül ki a vállalat napokban közzétett pénzügyi beszámolójából, amelyet a Media1 az Opten céginformációs rendszeréből kérdezett le. (A Media1 folyamatosan beszámol a médiavállalatok pénzügyi eredményeiről, eddigi írásainkat a médiapiac néhány további szereplőjéről ide kattintva érhetik el.)
A Magyar Jeti pénzügyi beszámolója szerint a 444 üzemeltetője 2018-ban 510 millió 365 ezer forint nettó árbevételt ért el. Ez szinte hajszálpontosan megegyezik a cég 2017-es árbevételével.
A stagnáló (0,03 százalékkal csökkenő) árbevételi szint mellett azonban a cég költségei megemelkedtek 2018-ban, ugyanis a megelőző évi 63 millió forintos mínusz után ezúttal már 111 millió forintos veszteséget produkált a 444 kiadója.
A részvénytársaság a pénzügyi beszámolók alapján még egyetlen évben sem tudott nyereséget elérni. 2016-ban 41 millió, 2015-ben 77 millió, 2014-ben 101 millió, 2013-ban 120 millió volt a veszteségük.
Mi van a növekvő veszteség mögött?
A Media1 szerdán telefonon utolérte Kardos Gábor vezérigazgatót, aki egyben a vállalat résztulajdonosa is, hogy a veszteség okairól érdeklődjön. Kardos Gábor elmondta:
„Transzparens működésünkből fakadóan mindenki számára látható, hogy valóban nagyobb lett a veszteségünk, mint a korábbi években. A nagyobb veszteség mögött politikai és piaci okok miatt stagnáló reklámpiaci árbevétel, érdemben növekvő olvasói bevétel, egy kifejezetten új tételként megjelenő, a Qubit elindításával kapcsolatos beruházási költség és 2017 végén a stabilizált belső működési költségek 2018-ban már egész évben érvényesülő hatása, illetve ezek eredője áll.”
Kardos Gábor hozzátette, hogy 2019-ben várhatóan már nem költségként, hanem nyereségtermelő egységként működhet a Qubit nevű, tudományos tematikájú oldaluk.
A vezérigazgató aláhúzta:
„Tervezett úton haladunk, egy növekedési programban vagyunk, ennek része a Qubit és az olvasói bevételek növekedése is. A mostani cél az, hogy 2020-ra forduljon át a Magyar Jeti működése nyereségesbe, ami egyébként a reklámadó bevezetése előtt már majdnem összejött korábban. A 2018-as, valóban csúnyább számunk épp a jövőbe történt befektetés, az építkezés eredménye, vagyis a beruházási terveknek megfelelően alakult így.”

Kérdésre, hogy terveznek-e további termékeket, Kardos azt mondta, igen, a szabadidős vonalon terveznek erősíteni a 444 jó hely Magyarországon című kiadvánnyal, mivel a 444 jó hely Budapesten című étteremkalauzuk korábban nagyon sikeres lett.
Ők a 444 tulajdonosai
A Magyar Jeti Zrt.-nek 36 százalékban Uj Péter főszerkesztő, 36 százalékban Kardos Gábor vezérigazgató, 28 százalékban pedig a Kovács Zoltán államtitkár által, a Soros Györgytől kapott támogatása miatt tegnap támadott MDIF (Media Development Investment Fund) érdekeltségében lévő Digital News Ventures LLC nevű amerikai befektetési alap a tulajdonosa.