Ötödik generációs (5G) mobil teszthálózatot indított Győrben a Telenor Magyarország szerdán. A Széchenyi István Egyetemen és Győr belvárosában kiépített rendszer helyszínválasztása nem véletlen: a telekommunikációs vállalat saját tesztjei mellett az egyetem mérnökhallgatói számára is rendelkezésére bocsátja a legújabb mobilhálózati technológiát, amely révén nagy lendületet kaphat a magyarországi 5G-re épülő kutatás-fejlesztés.
Az 5G mobil technológia előnyei – a korábbiaknál lényegesen nagyobb letöltési sávszélesség, a rendkívül alacsony válaszidő és a korábbiaknál nagyságrendekkel nagyobb számú eszköz egyidejű kiszolgálása – már egyre szélesebb körben ismertek, azonban az e hálózati képességekre épülő termékek és szolgáltatások kidolgozása még a piaci szereplőkre vár.
E folyamat felgyorsítására írt alá együttműködési megállapodást a Telenor a győri Széchenyi István Egyetemmel, amelynek keretében az 5G technológia fontosságát szem előtt tartva közösen tesznek lépéseket azért, hogy a jövő mérnök-generációja a legmodernebb mobil technológián folytathassa kutatásait. Az egyetem szoros együttműködése a helyi ipari környezettel lehetővé teszi, hogy eredményeik gyorsan és közvetlenül eljussanak az üzleti szereplőkhöz.
5G okostelefonon, 5G alapú videóhívással demonstrálták az új hálózat működését
A sajtótájékoztatón mobiltörténeti eseményként Kara Ákos infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár és Jan Hanus, a Telenor Magyarország vezérigazgatója az átadott 5G teszthálózaton mutatta be a nyilvánosság számára Magyarország első, 5G-s okostelefonon zajló, 5G alapú videóhívását, valamint a teszthálózat képességeinek érzékeltetésére egy sikeres 1,7 Gbps letöltési sebességet elérő tesztet hajtottak végre.
A kínai ZTE eszközeit használták
A Telenor 5G tesztjének hálózati partnere a ZTE Corporation lett, amely nem csak a hálózati összetevőket szállította és helyezte üzembe, hanem a világ első 5G képes okostelefonjai közül is biztosított két készüléket a tesztekhez. Ennek köszönhetően Európában az elsők közt Magyarországon lehetett kipróbálni mobiltelefonokon az 5G élményt.
A Telenor 5G teszthálózat részeként 2 bázisállomáson összesen 4 rádiós egység állt tesztüzembe a 3,6 GHz-es tartományban. A tesztelésre összesen 100 MHz frekvencia áll rendelkezésre, amellyel 1,8 Gbps letöltési sebesség elérhető el. A rendszer része egy teljesen önálló, NSA szabványoknak megfelelő maghálózat is, amely a két bázisállomással együtt teljes körű, élő hálózatot alkot.
Jön az 5G bevezetését elősegítő pályázat
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság már a közeljövőben megpályáztatja a kereskedelmi 5G szolgáltatásra is alkalmas frekvenciasávokat. A pályázat kiírásáról az NMHH egy néhány héttel ezelőtti sajtóeseményen adott tájékoztatást.
Az NMHH azt ígérte: a négy, idén értékesíteni tervezett frekvenciasáv értékesítésére indítandó eljárás dokumentációjának tervezetét a hírközlési hatóság előreláthatólag nyár elején teszi közzé honlapján véleményezésre. Ezt követően az érdekeltek részére szakmai konzultációt is tart, az eredményhirdetés pedig ősszel várható.
Frekvenciákkal és az NMHH-val összefüggő másik mai hír, hogy az NMHH egy másik pályázatára, a digitális földfelszíni televíziós műsorszóró pályázatra csupán egyetlen pályázati ajánlat érkezett.