Koltay András a Médiatanács ülésén.

Megbírságolta a Médiatanács az ATV-t és a Base FM-et

A Base FM 3 millió 500 ezer forint, az ATV 300 ezer forint bírságot kapott a héten az NMHH Médiatanácsától a médiaszolgáltatók által elkövetett újabb jogsértések miatt.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa a heti ülésén lezárt egy több hónapja húzódó, állampolgári bejelentés alapján indított eljárást és megállapította, hogy az ATV 2025. november 17-én, 8 óra 26 perctől sugárzott Start+ című műsorszámának a Budapesti Nagybani Piacról szóló részével megsértette a bujtatott reklám tilalmáról, illetve a termékmegjelenítés szabályairól szóló médiatörvényi rendelkezéseket.

A Dömsödi Gábor vezette műsorszámnak Eszes Vivien, a Budapesti Nagybani Piac Zrt. tanácsadója volt a vendége: a műsorban reklámjellegű információkat ismertettek, és a vállalkozás szolgáltatásait népszerűsítették. Később egyébként a beszélgetést a YouTube-ra is feltették, és ott már feltüntették, hogy a beszélgetés egy fizetett promóció volt, magyarán a részvénytársaság pénzt adott a televíziónak a beszélgetésért. Az ATV lineáris adásának nézőinek figyelmét azonban nem hívták fel erre a tényre.

Korábban az ATV Híradóban is hasonló jellegű reklámriport került adásba

Az ATV először nem először sérti meg a különböző műsoraiban a műsorok és a reklámok szétválasztására vonatkozó szabályokat: emlékezetes, hogy korábban például az ATV Híradó főműsoridős adásában a MOL hot-dogjairól készített reklámriportot sugárzott független híradós anyagnak álcázva, ezzel manipulálva a nézőket. Az ATV emiatt idén januárban 125.000 Ft bírságot kapott.

A Médiatanács a mostani, a Nagybanival kapcsolatos beszélgetés után 300.000 forint bírságot szabott ki az ATV Zrt.-re.

Annak ellenére, hogy megismételt jogsértésről van szó, a médiahatósági közleményből nem derül ki, hogy a vállalat vezető tisztségviselőjét, Németh S. Szilárd vezérigazgatót megbírságolták volna, pedig ilyen esetben ez a grémium általános gyakorlata. Az NMHH közleményéből nem derül ki az sem, hogy a médiaszolgáltatót a jogsértés tényének ismertetésére vonatkozó közlemény ismertetésére köteleznék.

Érdekesség, hogy a reklám jellegű riportot a Spirit FM 92.9-en is leadták, de a médiahatósági közleményből nem derül ki, hogy a rádiót működtető, az ATV vezérigazgatója vezette Közösségi Rádiózásért Egyesületet is megbüntették volna.

Súlyos büntetést kapott a Base FM

A Médiatanács e heti ülésén megállapította azt is, hogy téves korhatári kategóriába soroltan és nem a megfelelő időpontban adott közre 11 zeneszámot öt különböző zenei műsorfolyamban a Base FM, ezért a Médiatanács a rádiót működtető LBK Base Kft. médiaszolgáltatóra összesen 3 millió 500 ezer forint bírságot szabott ki, és a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére kötelezte. A médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére pedig az ismételt jogsértés miatt 50 ezer forint bírságot rótt ki a Médiatanács.

Ezekkel is foglalkozott a testület a heti ülésén

Ezenkívül állampolgári bejelentés alapján vizsgált a testület egy kereskedelmi közleményt a támogatásra és a kereskedelmi közlemények közzétételére vonatkozó előírások, valamint a klasszifikációs rendelkezések érvényesülése szempontjából, azonban nem találta azt jogsértőnek.

Az egyik nagy telekommunikációs cég reklámját is kifogásolta egy bejelentő. A testület a vallási vagy világnézeti meggyőződést sértő kereskedelmi közlemények közzétételének tilalmára vonatkozó szabályok, illetve a kiskorúakat védő rendelkezések szempontjából is megvizsgálta a reklámot, azonban jogsértést ebben az esetben sem állapított meg.

A Médiatanács üléséről készített jegyzőkönyvet csak később teszik közzé a testület weblapján.

Az ATV tulajdonosa vezette Hit Gyülekezete órákkal a választások előtt a rendszerváltó koncertet ostorozta a Facebookon

A médiapiacot is érintené a Momentum csomagja: digitális rádiózást is javasolnak a TISZA-kormánynak

„Kivéreztető támadások értek minket” – Pataki Tamás a Szivárvány TV-ről és a kábeltévés piacról

Újabb hatósági eljárás indult az állami propagandavállalat ellen lapunk főszerkesztőjének bejelentése alapján

 

Még több hír érhető el a Media1-en. Megtalálhat minket Facebookon is. Feliratkozhat napi hírlevelünkre is.
Borító: Koltay András a Médiatanács egy korábbi ülésén. Forrás: NMHH/ Media1-archívum.

Ne maradjon le a híreinkről, iratkozzon fel a Media1 napi hírlevelére!

Mielőtt távozna...

Kérje ingyenesen napi hírlevelünket és naponta elküldjük e-mail fiókjába a legfrissebb híreinket!

Sütibeállítások