
Benyújtották az új KATA törvényt – fájni fog az újságíróknak, webszerkesztőknek és szinte mindenkinek, aki cégnek számlázott eddig
Számos fontos változást tartalmaz a törvényjavaslat.
Számos fontos változást tartalmaz a törvényjavaslat.
Emelik az adónem keretét, valamint véget vetnének a bujtatott foglalkoztatásnak is.
A Minősített Könyvelők Egyesülete szerint nagyjából 400 ezer egyéni vállalkozó megélhetését nagyban érintené a kata megszüntetése. Eközben a DK a legkisebb magyar vállalkozások csődjétől tart az adónem esetleges eltörlése kapcsán, ezért petíciót indít a Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnök által szorgalmazott lépés ellen. A kamarai elnök eközben arról beszél, hogy 2023-tól szüntetnék meg az adónemet.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Ipar Kamara elnöke egy lapinterjúban beszélt arról, hogy támogatná a kata eltörlését. A DK közleményben bírálja az elképzelést, ami szerinte a vállalkozók sanyargatása lenne.
Ha megvalósul, amiről Varga Mihály pénzügyminiszter-jelölt beszélt a parlamenti meghallgatásán, az ismét érzékenyen érintheti más iparágak mellett a médiapiac egyes szereplőit is.
Huth Gergely, a kormányközeli PestiSrácok főszerkesztője azt mondta a Media1-nek, olvasói adományokból próbálják átvészelni az őket is nagyon hátrányosan érintő idei jelentős adóemelést, mely a világjárvány ellenére kivett csak a lapkiadó büdzséjéből több tízmillió forintot. Korábban a lapnál még tarhálásnak nevezték, ha valaki pénzt gyűjt.
Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének (MKOE) alelnöke szerint a januártól életbe lépő 40 százalékos kata különadó miatt 70-80 ezren már az év elejétől azonnali egzisztenciális visszalépéssel, jövedelmük akár 30 százalékos elvesztésével számolhatnak, miközben a koronavírus miatt amúgy is nagyon sokan szembesülnek komoly gazdasági kihívásokkal. Éves szinten 150-200 ezer családot, összességében mintegy félmillió embert érint nagyon hátrányosan a kormánypártok által megszavazott adóemelés. Különösen is sokan érintettek a kreatív iparban.
A köztársasági elnök aláírta azt a jogszabályt, ami alapján 40 százalékos különadóval kell számolniuk jövő januártól azoknak, akiknek egy évben ugyanazon üzleti partnercégtől 3 millió forintot meghaladó összegű bevételük származik. Emellett szigorodik a kapcsolt vállalkozások szabályozása és megszűnik annak lehetősége is, hogy valaki több vállalkozásban is katázás szerint adózzon.
A pénteken elfogadott jogszabályi rendelkezés alapján jövőre, ha egy katás vállalkozás egy év alatt 3 millió forintnál magasabb összegű bevételre tesz szert ugyanazon üzleti partnerétől, akkor azt extrém mértékű, 40 százalékos büntetőadóval sújtják a kata fix összegén felül. Megszűnik továbbá a kettős katázás lehetősége és sor más, a vállalkozók szempontjából rendkívül előnytelen változás is jön, miközben kivételezni fognak az állam beszállítóival. A változások nagyon kedvezőtlenül érintik a média szektort is.
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) szerint a kormány lépése a kisadózó vállalkozók tételes adójának szigorításáról ártalmas a magyar gazdaságra és nagyon átgondolatlan. Ruszin Zsolt alelnök részletesen is kifejtette, miért.
Copyright © 2019-2023 All rights reserved / Minden jog fenntartva. Media1 Digitális Média Kft.
v 1.95.2023.01.10.0301
Az oldal reCAPTCHA-t használ. Adatvédelmi elvek és használati feltételek szerint.