Bár az IFRS rövidítést sokan nem ismerik, akiknek igazán kell (cégvezetők, tulajdonosok, hitelezők), azoknak ismerősen csenghet. Ha röviden szeretnénk meghatározni, akkor ez egy komplex, nemzetközi rendszer, ami összehasonlíthatóvá teszi a vállalkozásokat. És hogy mi van mögötte? Nézzük!
Mi is az az IFRS?
Ez egy rövidítés, ami az angol International Financial Reporting Standardsből ered. Magyarul ez a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokat jelenti. A Nemzetközi Számviteli Standard Testület bocsátja ki.
Jelenleg 150 országban alkalmazzák, melyek 84%-ában kötelező jellegű a legtöbb vagy akár az összes vállalkozás számára. A céljuk az, hogy bármelyik piacon is működjenek az egyes cégek, összehasonlíthatóvá váljanak. Továbbá, hogy átláthatóságot, elszámoltathatóságot és hatékonyságot hozzon az adott piacokra.
Magyarországon 2016. január 1-től vált lehetővé egyes hazai vállalatok számára, hogy az éves beszámoló elkészítése az IFRS alapján történjen. Az igazi áttörést azonban a következő év, azaz 2017 hozta el, a legtöbb hazai cég ekkor tért át az IFRS-re.
Az IFRS előnyei
A bevezetésének egyik nagy előnye az volt, hogy általa csökkentek az adminisztratív terhek. Mivel onnantól kezdve nem kellett kétféle számviteli rendszert működtetni (egyet a hazai, egyet pedig a nemzetközi szabályok szerint).
Ha valaki az IFRS mellett döntött, az mentesült a magyar számviteli szabályok alkalmazása alól. Ha tehát valaki szerette volna, hogy nemzetközi szinten is összehasonlítható szereplővé váljon, az többszörösen is jól járt.
Kötelező-e az IFRS?
2017-től kezdve egyes cégek számára kötelezővé vált az IFRS bevezetése. Méghozzá azoké, amelyek értékpapírjaikat az Európai Gazdasági Térség valamelyik tagállamában forgalmazzák.
Azon cégek, amelyeknek anyavállalata e szerint készíti az éves beszámolóit, választhatnak, hogy ők is átállnak-e erre a módszerre. Ahhoz viszont, hogy összehasonlítható és mérhető legyen a teljesítményük, célszerű meghozni a döntést a váltásról.
Áttérés és visszatérés
Nem minden cég térhet át az IFRS-re. Ahhoz, hogy egy vállalkozás áttérhessen erre az új rendszerre, igazolnia kell a felkészültségét. Ennek az a módja, hogy egy, a felkészültségét igazoló jelentéssel kell rendelkezzen a vállalat, melyet egy IFRS-minősítéssel rendelkező kamarai könyvvizsgáló bocsáthat ki.
Két esetben van lehetőség a visszatérésre a nemzetközi rendszerből a hazaira. Az egyik az, ha már öt lezárt pénzügyi évvel rendelkezik a vállalkozás a nemzetközi rendszerben. Valamint akkor is nyitva áll a váltás lehetősége, ha az anyavállalatának személyében történik változás.
Ha összegezni szeretnénk, akkor elmondható, hogy több előnye is van az IFRS-nek, így érdemes rá áttérni. Legalábbis akkor, ha nemzetközi szinten is szeretnénk értékelhetővé és később akár értékesíthetővé is tenni a cégünket. Ilyen esetben, erre gondolva ez gyakorlatilag kötelező!
(X) hirdetői tartalom