Az, amikor valaki egy BMW-t vezet? Vagy Michelin-csillagos étteremben vacsorázik? Esetleg luxus óceánjáróra vált jegyet? Nos, ezek a tevékenységek már csak a jéghegy csúcsa. Igazán gazdagnak lenni, annyit tesz, hogy elegendő pénzt gyűjtöttél össze, ahhoz, hogy a jövőben se kelljen aggódnod a pénzügyi biztonságod miatt. Elmélkedtél már valaha azon, hogy vajon mi a közös a tehetős emberekben?
A válasz a kérdésre, a pénzhez való hozzáállásuk és egy kis szerencse persze. A gazdagok mindig hosszútávú befektetéseket eszközölnek és nem rettennek meg a tőzsde pillanatnyi megingásaitól. Az alábbiakban a 8 leghasznosabb pénzkeresési módot szedtük neked össze.
Mondj nemet a kölcsönre
Sok ember számára a kölcsön ingoványos terepnek számít. Ők úgy próbálnak az aktuális hitelükből kilábalni, hogy közben egy másikat vesznek fel a törlesztőrészletek visszafizetésére, ez az örvény pedig egyre jobban magával ragadja őket. Végeredményben ez a szokás nagyon sokat számít. Fejlessz ki magadban egy hozzáállás, miszerint bármi is történjen, a jövőben ne a kölcsön legyen a megoldás. Bizonyos, hogy a legtöbbünk számára ez az akadálya a meggazdagodásnak.
Ha azt tervezed, hogy befektetsz, akkor két dolog élvezzen elsőbbséget:
a) Fizesd vissza a hitelkártya tartozásaidat, mielőtt irdatlan méretű büntetéseket szabnának ki rád.
b) Fogadd meg, hogy amíg nem igazán vészhelyzet, addig nem veszel fel újabb hitelt.
Addig ne is álmodozz a befektetésekről, míg a válladra nehezedik az aktív hiteleidnek a súlya. Mikor megszabadultál az adósságaidtól, akkor el tudsz kezdeni tartalékokat felhalmozni, amivel fedezni fogod tudni a felmerülő, hirtelen kiadásaidat. Csak ezt követően leszel kész egy befektetésre. Ez által, úgy növelheted a pénzedet, hogy nem kell, hogy az adósságaid miatt fájjon a fejed.
Legyél következetes a befektetéseiddel
Egy szeszélyes személyiségből talán jó szerető lesz, de semmiképpen nem jó befektető. Nincs is rosszabb a befektetések miatti nyomásnál. A folyamat mindenkinél hasonlóképpen zajlik: izgatottá válunk egy befektetési lehetőség miatt, majd célokat tűzünk ki és megálmodjuk a jövőt, anélkül, hogy elegendő időt hagynánk neki a növekedésre már ki is vesszük a pénzünket belőle.
Az emberi természetünkből fakad, hogy mindennek nagyon nagy hévvel kezdünk neki, majd pár hónap múlva feladjuk azt, legyen szó sportolásról, egy új nyelv elsajátításáról vagy a befektetésekről. A legutóbbi esetében igen kockázatos döntés, hiszen ez a viselkedés egyenesen negatív pénzügyi mérleget eredményezhet. Tehát, ha arra vágysz, hogy növelni tudd a pénzedet, akkor el kell kerülnöd, az ilyesfajta viselkedést.
Ne tegyél fel mindent egy lapra
Ne magasztalj fel egyetlen konkrét befektetést sem. Inkább legyél nyitott különféle befektetési ötletekre. A pénzügyi szubkultúrában ezt hívják diverzifikációnak. Tehát leegyszerűsítve ez annyit tesz, hogy a pénzügyi szakértők mindig azt tanácsolják, hogy tegyük a pénzünket eltérő befektetési opciókba, mint az ingatlanok, az államkötvények, a tőzsde és az árucikkek. A pénzszerzésünket úgy tudjuk bebiztosítani, ha lecsökkentjük a veszteség esélyét, ha mégis valamelyik befektetésed bebukik, akkor is vannak még más lehetőségek a tarsolyodban.
A prioritásaiddal a befektetéseid is változzanak
A koroddal a látásmódod és a prioritásaid is változni fognak. Egy átlagos pasi a 20-as éveiben nem gondol másra, csak arra, hogy melyik pólóját húzza fel, milyen autót vezessen és hogyan nyűgözze le a hölgyeket. Ám ezek a kérdések 40 éves korukra elvesztik jelentőségüket.
Ahogy a pénzügyi igényeid változnak a koroddal, úgy a befektetéseidnek is követnie kellene ezt a tendenciát. Fiatalként olyan befektetési formákat választunk, ami magas hozamú és megtérülésű, aztán a korral egyre megfontoltabbak leszünk, így fordulva inkább a konzervatívabb lehetőségek felé, amivel meg tudjuk őrizni a korábban megszerzett tőkénket. Egyszerűbben: ez a részvényorientált alapokról az adósságorientált alapokra való áttérést jelenti.
Kezd korán
Rómát sem egy nap alatt építették fel. Idő kellett hozzá. Ez igaz a befektetésekre is. Minél hamarabb kezded el a befektetéseket, annál több időd lesz a pénzednek, hogy kifussa magát és nagyobb eséllyel fog növekedni a pénzed általa. Bizonyos értelemben a befektetés olyan dolog, amelyet mindig egy kicsit korábban kellett volna elkezdeni.
Fektess be okosan
Ne hagyd, hogy a ragyogó befektetési hirdetések becsapjanak. Mindig hagyatkozz a saját megérzéseidre és tudásodra, amikor az ilyen horderejű pénzügyi döntéseidet meghozod.
A befektetéseid mindig reflektáljanak az étvágyadra
Soha ne fektess olyan dologba, amit nem látsz át teljes egészében
Soha ne fektess be többet, mint amit kockára tehetsz
Tedd félre a félelmeidet
Nem úszhatsz, anélkül, hogy ne lennél vizes. Vagyis, ha pénzt szeretnél keresni és gazdaggá válni, akkor félre kell tenned a félelmeidet és el kell kezdened befektetni.
Semmit nem tenni kockára, olyan mintha mindent kockáztatnál. Nagyon sokan úgy gondolják, hogy pénzt spórolni ugyan az, mint befektetni. Ez azonban nem igaz! Ha a pénzedet inkább tartod egy megtakarítási számlán, mint hogy befektetnéd azt, akkor végeredményben, köszönhetően az inflációnak, elértéktelenedik a pénzed.
Kérd szakértő tanácsát a pénzed növeléséhez
Ha egy kicsit bizonytalan vagy a pénzügyi céljaidat és fontossági sorrendedet illetően, akkor szerencsés döntés lehet, ha szakértő segítségét is igénybe veszed vagy olyasvalaki véleményét kikéred, akinek van már tapasztalata ezen a téren. Engedj bepillantást egy pénzügyi tanácsadónak vagy brókernek (a brókerek értékeléseiről itt olvashatsz bővebben) a pénzügyeidbe, hogy a szükségleteidhez és személyiségedhez illő befektetési formát tudjon neked javasolni. Ez bizonyosan segítségedre lehet abban, hogy ki tudd alakítani a befektetési stratégiádat.
(x) Hirdetői tartalom, azt nem a Media1 készítette!