A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság honlapján bukkantunk a médiahatóság Műsorfigyelő és Elemző Főosztályának kilenc hírműsort,
- az M1 esti Híradó (MTVA),
- a Duna TV Híradó,
- a Kossuth Rádió: Reggeli Krónika (a 7 órától 8 óráig tartó időszak), a Déli Krónika, az Esti Krónika,
- az RTL Híradó,
- a TV2 Tények,
- az ATV Híradó
- és a HírTV Híradó
adásait elemző, januári adatfelvételen alapuló kutatásának napokban publikált végeredményére.
A főosztály munkatársai az elemzés során a parlamenti képviselők médiahasználata mellett a kormánytagok és a politikai pártkötődéssel rendelkező közéleti szereplők megjelenéseit is vizsgálták az összes szereplés és a nyilatkozatoknak szentelt műsoridő tekintetében.
Az erőszakra jutott a legtöbb műsoridő
A táblázatokból kiderül, hogy legtöbbször erőszakos bűncselekményekről esett szó a hírműsorokban, és csak a második helyre szorulnak a kormány gazdaságpolitikai intézkedései: előbbi 5,5 százalékát tette ki a vizsgált híradóknak, utóbbi 4,2-t.
Az elég egyértelmű, hogy a hírműsorok alapvetően politikával és bűncselekményekkel (esetleg a kettő keverékével) szeretnek foglalkozni, viszont a kutatásból az is kiderül, milyen arányban szerepelnek más közszereplőkhöz képest politikusok egy-egy hírműsorban: az állami médiában, az M1-en (melyet az NMHH tévesen az évekkel ezelőtti MTV1-ként említ) még a leggyengébben teljesítő Esti Híradóban is 29 százalék a politikusok aránya, a Duna TV Híradójában ez a szám már 48 százalék.
Ehhez képest a két nagy kereskedelmi tévé jóval kevesebbet szerepeltet honatyákat. Az RTL Híradó esetében a politikusok aránya csak 16,8 százaléka volt az év első hónapjában, a TV2 Tényekben pedig ennél is alacsonyabb, mindössze 8 százalék ugyanez a szám.
Az ATV Híradó esetében jóval több volt a politikus, mint az említett két nagy kereskedelmi tévénél: 24,7 százalék volt a politikusok aránya.

Orbán Viktor 257 alkalommal, a miniszterelnök helyettese mindössze egyszer szerepelt
Izgalmas vetni egy pillantást a pártelnökök megjelenéseire: Orbán Viktor 257 alkalommal jelent meg, a miniszterelnök-helyettes Semjén Zsolt ehhez képest összesen 1 alkalmat tud felmutatni.
Az ellenzéki Párbeszéd politikusa, Szabó Rebeka nulla alkalommal kapott szereplési lehetőséget. Az ellenzéki politikusok közül főleg Gyurcsány Ferenc szerepelt még viszonylag sokat, legalábbis másokhoz képest: 46 alkalommal.
Érdekes adat, hogy az LMP-s Schmuck Erzsébet megelőzi például a jobbikos Gyöngyösi Mártont vagy Toroczkai Lászlót, a Mi Hazánk politikusát.

A Fidesz minden hírműsorban vezet
A parlamenti pártok említése is sokatmondó: mindenhol a Fidesz vezet (a kimutatás külön pártnak veszi a koalíciós partnert, a KDNP-t), de a TV2 Tények című műsorában például 77,3 százalékkal teszi ezt, miközben az RTL Híradóban szinte pontosan az esetek felében, 50,01 százalékban van szó róluk.

Az összes táblázatot és a pártok szerepléseinek részletesebb bontását az NMHH oldalán lehet elérni.
Szívet rajzolt a köztévé Gyurcsány Ferenc és Vlagyimir Putyin köré
Lesajnáló szavakkal foglalkozik a kormánypárti média a mai tanársztrájkkal
További hírek érhetők el a Media1-en. Követhet minket Facebookon is.